Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności wzrosły na świecie drugi miesiąc z rzędu

Ceny żywności

Światowe ceny żywności w lipcu 2020 roku wzrosły drugi miesiąc z rzędu, wynika z komunikatu prasowego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Ceny żywności – indeks ogólny oraz zbóż

Ceny żywności według wskaźnika FAO wynosiły średnio 94,2 punktu w lipcu 2020 roku, co oznacza wzrost o 1,1 punktu (1,2 procenta) w porównaniu z czerwcem. Wzrastając drugi miesiąc z rzędu, lipcowa wartość jest o prawie 1 punkt (1 procent) wyższa od poziomu z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Podobnie jak w czerwcu, dalsze wzrosty cen olejów roślinnych, produktów mleczarskich i cukru przeważyły ​​nad niższymi cenami na rynkach mięsnych przy ogólnie stabilnej wartości wskaźnika cen zbóż.

Ceny żywności w przypadku zbóż według indeksu FAO wynosiły średnio 96,9 punktu w lipcu, prawie bez zmian od czerwca i wzrost o 0,4 punktu (0,4 procenta) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Wśród głównych zbóż ceny pszenicy zmieniały się nieznacznie z miesiąca na miesiąc, podczas gdy ceny kukurydzy i sorgo odnotowały gwałtowne wzrosty, a ceny ryżu spadły. Na rynkach pszenicy, pomimo słabszego dolara i obaw o perspektywy produkcji w Europie, regionie Morza Czarnego i Argentynie, powolna aktywność handlowa i wczesne oczekiwanie na silne ożywienie produkcji w Australii utrzymały średnią lipcową wartość na tym samym poziomie co w poprzednim miesiącu, prawie 2 procent wyższe niż w lipcu 2019 roku. Podczas gdy ceny jęczmienia również pozostały stabilne, notowania cen eksportowych zarówno sorgo, jak i kukurydzy odnotowały silny wzrost w lipcu, odpowiednio o 5,8 i 3,7 procenta od czerwca (14 procent i 10,4 procenta od lipca 2019). Podczas gdy wzrost cen sorgo i kukurydzy był głównie spowodowany niedawnymi dużymi zakupami obu zbóż ze Stanów Zjednoczonych przez Chiny, niepokoje pogodowe i spadek kursu dolara amerykańskiego również sprzyjały. Z kolei perspektywa dużych zbiorów w 2020 roku i spokojna działalność rynkowa spowodowały spadek międzynarodowych cen ryżu do czteromiesięcznych minimów, pomimo ponownych obaw o wąskie gardła logistyczne spowodowane przez COVID-19.

Czytaj też: Największy eksporter żywności na świecie! 580 miliardów dolarów

Ceny żywności – indeks produktów mlecznych i mięsa

Ceny żywności w przypadku produktów mlecznychCeny zywnosci 023 według indeksu FAO wynosiły średnio 101,8 punktu w lipcu, co oznacza wzrost o 3,5 punktu (3,5 procenta) od czerwca. W lipcu notowania wszystkich produktów mleczarskich reprezentowanych w indeksie wzrosły, przesuwając ogólną wartość o 0,7 punktu (0,7 procenta) Powyżej analogicznego miesiąca ubiegłego roku i po raz pierwszy powyżej poziomu sprzed pandemii. Notowania na mleko w proszku, zwłaszcza pełne mleko w proszku (WMP), wzrosły ze względu na silny popyt importowy ze strony kupujących z Azji, z pewnymi obawami co do ostatecznej wielkości dostępności eksportowej w Oceanii w sezonie produkcyjnym 2020/21. Tymczasem notowania masła i sera, mimo że utrzymywały się poniżej poziomów sprzed pandemii, nadal rosły, napędzane silnym popytem importowym przy sezonowo malejących dostawach eksportowych i stale rosnącym popycie wewnętrznym w Europie.

Ceny żywności w przypadku mięsa według indeksu FAO wynosiły średnio 93,0 punktów w lipcu, co oznacza spadek o 1,7 punktu (1,8 procenta) w porównaniu z czerwcem i 9,4 punktu (9,2 procenta) poniżej odpowiedniego miesiąca ubiegłego roku. Notowania cen mięsa wieprzowego i wołowego spadły w lipcu, ponieważ globalny popyt na import pozostał poniżej możliwości eksportowych, pomimo spowodowanych koronawirusem zakłóceń w uboju, przetwarzaniu i eksporcie w kluczowych regionach eksportujących. Notowania na mięso drobiowe odnotowały ożywienie po pięciu miesiącach kolejnych spadków, w dużej mierze odzwierciedlających ograniczenia produkcji w Brazylii, wywołane wysokimi kosztami paszy i obawami co do perspektyw popytu. Po gwałtownym wzroście w czerwcu ceny mięsa owiec wzrosły tylko nieznacznie w lipcu, odzwierciedlając mniejszy popyt.

meatinfo.ru/fot.Pxfuel/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023