Talk icon

Informacje

06-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności na Ukrainie ponownie notują wzrosty!

Ceny żywności

Na Ukrainie ponownie rosną ceny żywności – w tym jajka, olej słonecznikowy, produkty mleczne i mięsne, pieczywo i owoce. Eksperci z First Business twierdzą, że wzrost cen będzie kontynuowany. Powodem tego jest pandemia, która zapoczątkowała negatywne wydarzenia w światowej gospodarce.

Ceny żywności na Ukrainie wzrosły w marcu o 2,1 procenta miesiąc do miesiąca

Roczna inflacja na Ukrainie przyspieszyła do 8,5 procenta rok do roku w marcu z 7,5 procenta zanotowanych w lutym, podała ukraińska Państwowa Służba Statystyczna. To wszystko sprawia, że ​ podwyżka stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu jest prawdopodobna.

Ceny konsumenckie na Ukrainie wzrosły w marcu o 1,7 procenta miesiąc do miesiąca, po identycznym wzroście w lutym, głównie ze względu na rosnące ceny żywności, transportu oraz odzieży i obuwia.

Miesięczna inflacja w marcu była wyższa niż w trzech poprzednich latach. Wygląda na to, że uwolnione ceny żywności spowodowały, że inflacja konsumencka przeszła w samowystarczalną fazę

– przekazała Evgeniya Achtyrko z Concorde Capital.

Przede wszystkim producenci żywności dostrzegają zmiany w dziedzinie logistyki i na gorsze. Kryzys dotknął również rynek pracy. Wiele małych firm, w tym wielu producentów produktów, znacznie zmniejszyło swoje obroty lub zbankrutowało.

Ceny żywności wzrosły w marcu o 2,1 procenta m/m (taki sam wzrost jak w lutym). Najbardziej wzrosły ceny oleju roślinnego (9,7 procenta m/m), cukru (4,8 procenta m/m) i owoców (3,5 procenta m/m). Alkohol i tytoń podrożały o 1,3 procenta m/m w lutym (wobec 1-procentowego wzrostu m/m w styczniu).

Czytaj też: Ceny zbóż na świecie ciągle rosną! Nowe rekordy padają codziennie

Światowe ceny żywności są na najwyższym poziomie od siedmiu lat

Opublikowane badanie rynków surowcowych Banku ŚwiatowegoCeny zywnosci 026 za I kwartał 2021 roku, wskazuje, że rosnące światowe ceny żywności, a zwłaszcza towarów, obserwowane są od co najmniej roku.

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku wskaźnik cen rolnych Banku Światowego wzrósł o ponad 9 procent. Ceny wzrosły średnio o 20 procent rok do roku – do najwyższego poziomu od siedmiu lat.

Według prognozy światowe ceny żywności i artykułów rolnych utrzymają trend do końca roku notując 13-procentowy wzrost. Do wzrostu cen przyczynia się spadek eksportu surowców z Ameryki Łacińskiej oraz wysoki popyt na żywność z Chin. Dodatkowo stabilizację rynku utrudniają wahania kursu głównej waluty światowej – dolara amerykańskiego.

Perspektywy są jednak w dużym stopniu zależne od postępów w powstrzymywaniu pandemii koronawirusa, a także środków wsparcia polityki w gospodarkach rozwiniętych oraz decyzji produkcyjnych głównych producentów surowców, zgodnie z półroczną prognozą rynków surowcowych Banku Światowego.

agronews.ua/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023