Ceny żywności rosną na świecie trzeci miesiąc z rzędu!

Światowe ceny żywności rosną trzeci miesiąc z rzędu, wraz ze wzrostem cen cukru, olejów roślinnych i zbóż paszowych. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała w czwartek, że wskaźnik cen żywności FAO, który odzwierciedla miesięczne zmiany międzynarodowych cen podstawowych artykułów spożywczych, wyniósł w sierpniu średnio 96,1 punktu, czyli o 2 procent więcej niż w lipcu. Należy zaznaczyć, że jest to najwyższy poziom od lutego bieżącego roku.
Ceny żywności – wzrost poziomów zbóż i oleju roślinnego
Ceny żywności w zakresie zbóż wyniosły według indeksu FAO średnio 98,7 punktu w sierpniu, wzrost o 1,8 punktu (1,9 procent) w porównaniu z lipcem i 6,5 punktu (7,0 procent) powyżej jego wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spośród głównych zbóż, najbardziej wzrosły ceny sorgo, jęczmienia, kukurydzy i ryżu. Ceny sorgo znacznie wzrosły drugi miesiąc z rzędu, o 8,7 procent w porównaniu z lipcem i 33,4 procent powyżej poziomu z sierpnia 2019 roku, głównie w wyniku silnego popytu importowego z Chin.
Ceny jęczmienia również wzrosły o 3,2 procent w ujęciu miesięcznym, odzwierciedlając szybsze tempo eksportu z Argentyny do Chin. Obawy o perspektywy produkcji w USA w następstwie ostatnich szkód w uprawach w Iowa spowodowały wzrost cen kukurydzy o kolejne 2,2 procenta w sierpniu. Po dwóch miesiącach kolejnych spadków wzrosły również międzynarodowe ceny ryżu, wspierany sezonowo ograniczoną dostępnością i rosnącym popytem w Afryce. Na rynkach pszenicy ceny eksportowe wzrosły, choć nieznacznie, ponieważ niższe perspektywy produkcji w Europie i zwiększone zainteresowanie skupem zaczęły podnosić ceny pod koniec miesiąca.
Ceny żywności w zakresie oleju roślinnego wyniosły według wskaźnika FAO średnio 98,7 punktu w sierpniu, zyskując 5,5 punktu (5,9 procent) miesiąc do miesiąca i osiągając najwyższy poziom od stycznia 2020 r. Trzeci z rzędu miesięczny wzrost odzwierciedla głównie stabilniejsze wartości oleju palmowego i, na mniejszy, zakres, wyższe ceny oleju sojowego, słonecznikowego i rzepakowego. Zwiększone międzynarodowe ceny oleju palmowego odzwierciedlają głównie potencjalne spowolnienie produkcji w wiodących krajach produkujących, co w połączeniu z silnym globalnym popytem importowym powinno skutkować obniżeniem poziomu zapasów.
W międzyczasie wartości oleju sojowego nadal rosły, przy lepszej niż przewidywano absorpcji przez amerykański przemysł biodiesla. Ceny ropy słonecznikowej były wspierane przez silny popyt importowy, zwłaszcza z Chin, podczas gdy ciągłe ograniczenie dostaw wpłynęło na dalszy wzrost wartości oleju rzepakowego.
Czytaj też: Ceny pszenicy mimo bardzo dużych zbiorów wciąż rosną!
Ceny żywności – wzrost w przypadku cukru i stabilny poziom mięsa
Ceny żywności w zakresie cukru wyniosły według wskaźnika FAO średnio 81,1 punktu w sierpniu, co oznacza wzrost o 5,1 punktu (6,7 procent) w porównaniu z lipcem i 4,9 punktu (6,4 procent) więcej niż w sierpniu 2019 roku. Ostatni wzrost z miesiąca na miesiąc odzwierciedlał perspektywy zmniejszenia produkcji z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w UE, a także w Tajlandii, drugim co do wielkości eksporcie cukru na świecie. Silny popyt importowy na cukier ze strony Chin, napędzany trwałym wzrostem krajowej konsumpcji, dodatkowo wspierał ceny. Jednak oczekiwania dotyczące gwałtownego wzrostu cen cukru w Indiach ograniczały zakres wzrostu cen.
Ceny żywności w przypadku mięsa wyniosły według wskaźnika FAO średnio 93,2 punktu w sierpniu, prawie bez zmian w stosunku do jego wartości z lipca i spadł o 9,1 punktu (8,9 procent) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W sierpniu notowania na mięso wołowe i drobiowe spadły, co spowodowane było wolniejszym tempem zakupów importowych, pomimo zmniejszonego uboju zwierząt i przetwórstwa w kluczowych regionach produkcyjnych.
W międzyczasie notowania cen mięsa owczego spadły z powodu słabego popytu importowego w związku z napływem nowych dostaw jagnięciny w Oceanii. Z kolei ceny wieprzowiny wzrosły po czterech miesiącach kolejnych spadków, ponieważ import z Chin wzrósł, podczas gdy światowe dostawy nieco się zmniejszyły z powodu mniejszej masy ubojowej, w połączeniu z przedłużającymi się przestojami zakładów w niektórych regionach produkcyjnych.
meatinfo.ru/fot.Wikimedia