Talk icon

Informacje

07-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności w czerwcu wzrosły po raz pierwszy od początku roku

Ceny żywności

Światowe ceny żywności w czerwcu 2020 roku wzrosły po raz pierwszy od początku roku, wychodząc z gwałtownego spadku w maju, co wynika z komunikatu prasowego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Ceny żywności – wzrost w czerwcu według wskaźnika FAO

Światowe ceny żywności wzrosły według wskaźnika FAO w czerwcu, który wskazał 93,2 punktów, co stanowi 2,2 punktu, czyli 2,4%, więcej niż zrewidowany wskaźnik z maja 2020 roku.

Na tle niestabilnej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią COVID-19 ceny olejów roślinnych, cukru i produktów mlecznych osiągnęły swoje maksymalne wartości przez kilka miesięcy, wracając do wartości po gwałtownym spadku w maju, podczas gdy tendencja do niższych cen zbóż i mięsa jako całości utrzymywała się

– zauważa organizacja.

Indeks cen produktów mlecznych w czerwcu wyniósł 98,2 punktu, czyli o 3,8 punktu (4%) więcej niż w maju. W czerwcu wartość tego wskaźnika wzrosła po raz pierwszy po nieprzerwanym czteromiesięcznym spadku. Wskaźnik cen oleju roślinnego w miesiącu sprawozdawczym wzrósł o 8,8 punktów (lub 11,3%) w porównaniu do poziomu z poprzedniego miesiąca, do 86,6 punktów.

Wzrost średniej wartości tego wskaźnika jako całości wynika ze wzrostu cen oleju palmowego i przywrócenia cen oleju sojowego, słonecznikowego i rzepakowego

– czytamy w raporcie.

Czytaj też: Ceny mleka – FAO informuje, jak pandemia wpłynęła na rynek

Ceny żywności – wpływ wysokiego popytu z Chin i Bliskiego Wschodu

Ceny żywności w kontekście cukruCeny zywnosci 022 w ​​czerwcu według wskaźnika wyniosły 75 punktów, czyli o 7,2 punktu (10,6%) więcej niż w maju. Wskaźnik cen zbóż w czerwcu wyniósł 96,9 punktu, co jest nieznacznie o 0,6% niższy niż w maju. „W czerwcu nasiliła się presja na notowania cen pszenicy, co wynika między innymi z rozpoczęcia przyjmowania zboża z nowej uprawy

– czytamy w raporcie.

Wskaźnik cen produktów mięsnych w czerwcu wyniósł 95,2 punktu, czyli o 0,6% mniej niż w maju. Należy zauważyć, że spadek międzynarodowych notowań drobiu i wołowiny wiąże się ze wzrostem podaży eksportowej w głównych regionach produkujących, która przekracza wysoki popyt importowy z Chin i Bliskiego Wschodu.

Jednocześnie organizacja dokonała przeglądu okresu bazowego do obliczania cen i rozszerzenia zakresu ceny żywności, który obejmuje od lipca 2020 roku.

meatinfo.ru/fot.Pxhere/Pixabay

swiatrolnika.info 2023