Talk icon

Informacje

27-10-2020

Autor: Tomasz Racki

Biedronka azjatycka – jak radzić sobie z inwazją tych uciążliwych owadów?

Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka jest wyjątkowo uciążliwym owadem, a teraz jesteśmy świadkami prawdziwej ich inwazji. W przeciwieństwie do znanych, poczciwych biedronek może być także niebezpieczna, zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii i dla dzieci. Jakie warunki powodują, że biedronek jest tak dużo i jak radzić sobie z tym przeciwnikiem?

Biedronka azjatycka, ale do nas dotarła z Ameryki

Początki azjatyckiej odmiany biedronek w Polsce sięgają 2006 roku. To wtedy po raz pierwszy stwierdzono ich obecność w Poznaniu, a do 2011 roku zanotowano przypadki jej występowania już praktycznie na terenie całego kraju. Przywędrowała do nas prawdopodobnie z Ameryki, gdzie od początku zeszłego wieku wykorzystywana była do walki z mszycami. Biedronka azjatycka w naturze wystepuje we wschodniej i środkowej Azji.

Biedronka azjatycka nie różni się tylko liczbą kropek!

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), nazywana także biedronką arlekin, może mieć bardzo zmienne ubarwienie, pokrywa może być pomarańczowa, czerwona, żółta, a nawet czarna. Ilość kropek także jest zmienna, trafiają się biedronki, które mają dla przykładu czarną pokrywę i tylko dwie czerwone kropki, lub czerwone całkowicie pozbawione kropek. Nie różni się więc od najbardziej charakterystycznej biedronki, czyli siedmiokropki, tylko ich ilością.

czytaj także: Światowy Dzień Pszczół, podziękujmy małym przyjaciołom 20 maja

Zła sława, jaką ma biedronka azjatycka, to sama prawda?

biedronka azjatycka osobnikiBiedronka azjatycka rozmnaża się bardzo efektywnie – w dogodnych warunkach potrafi wytworzyć nawet 5 pokoleń w ciągu roku. Inwazja którą obserwujemy teraz spowodowana jest tym, że owady te szukają miejsca do przezimowania. Ciepłe lato i ciepła jesień sprzyja z kolei temu, aby biedronka azjatycka występowała tak licznie. Powszechnie postrzega się te owady jako realne zagrożenie. Jak jest naprawdę? Biedronki te poza tym, że są niezwykle uciążliwe, w istocie mogą być niebezpieczne dla alergików, a szczególnie dla dzieci. Ten gatunek, wbrew powszechnej opinii, nie jest agresywny – sama może czasami przegrywać walkę np. z biedronką siedmiokropką. Dlatego jeśli nie niepokoimy owadów, nie ugryzą one. Ale już małe dzieci, którym nie możemy wytłumaczyć, aby biedronek nie ruszać, mogą zostać dotkliwie pogryzione. Dotyczy to oczywiście także zwierząt zwierząt domowych. A lista objawów, jakie może wywołać ugryzienie, jest imponująca: pokrzywka, zapalenie spojówek, problemy ze strony układu oddechowego i pokrzywka to tylko niektóre z nich.

Biedronka azjatycka – a co z uprawami?

Biedronka azjatycka może także stanowić zagrożenie dla upraw. Jest jednak szkodnikiem porównywalnym do innych z 76 gatunków biedronek występujących w Polsce, jednak liczniej występującym. Ale to właśnie ze względu na ochronę rodzimych biedronek nie zaleca się chemicznego ich zwalczania. Mogą one jednak żerować na owocach już uszkodzonych przez ptaki czy inne zwierzęta. Brak aktualnie badań potwierdzających, że sama biedronka azjatycka, nadgryzając całe owoce, jest w stanie w realnym stopniu poczynić szkody w sadach.

Biedronka azjatycka – jakie narzędzia walki mamy do dyspozycji?

Biedronka azjatycka jest więc zagrożeniem bardziej domowym, niż takim który poczyni realne szkody gospodarcze, a rolnicy nie muszą na ten moment raczej obawiać się strat z powodu ich inwazji. Jeśli chodzi natomiast o radzenie sobie z inwazją w domach, warto postawić na bardzo prostą radę – zamykać dokładnie okna i drzwi! Jednak podczas aktualnie dosyć ciepłej jesieni może to być wyjątkowo trudne. Moskitiery są więc rozsądnym rozwiązaniem, ostatecznie można też posiłkować się lampą owadobójczą. Naturalnym składnikiem który odstrasza biedronki azjatyckie jest z kolei mentol.

cbe-pan.pl/ next.gazeta.pl/ fot. wikimedia (rupp.de CC BY-SA 3.0/ entomart)

swiatrolnika.info 2023