Talk icon

Informacje

16-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż – USDA prognozuje rekordowe zbiory pszenicy

Ceny zbóż

USDA ustanawia w czerwcu nowy rekordowy poziom zbiorów pszenicy. Jednak ceny zbóż w przypadku pszenicy prawie nie zareagowały. Przeczytaj, co USDA ma do powiedzenia na temat rynku pszenicy.

Ceny zbóż – wzrosty kukurydzy i pszenicy jarej po opublikowaniu nowych danych USDA

Rynki terminowe zareagowały na nową falę danych z USDA podnosząc ceny zbóż, w tym: kukurydzy i pszenicy jarej, stabilnymi kursami wymiany pszenicy z Chicago oraz spadającymi cenami soi i rzepaku. Była to teraz druga prognoza dla nadchodzących nowych światowych zbiorów zbóż i nasion oleistych .

W skrócie: USDA skorygowało światowe zbiory pszenicy do nowego rekordowego poziomu, jednak nowe zbiory kukurydzy pozostały niezmienione, a nowe zbiory soi również pozostały stabilne w prognozie czerwcowej. Z drugiej strony, obecne zbiory kukurydzy w Brazylii, które nadal przypisuje się staremu rokowi gospodarczemu, zostały ponownie obniżone. Z drugiej strony gwałtownie wzrosły przewidywane światowe zbiory rzepaku – zwłaszcza w Europie.

Czytaj też: Ceny żywności szaleją. Tak drogo nie było już dawno

Ceny zbóż – doniesienia zza oceanu wpłynęły na europejskie rynki

Rynki terminowe zareagowały zupełnie inaczej naCeny zboz 0218 nowe dane: ceny zbóż w przypadku pszenicy w Chicago poruszały się w bok, podczas gdy ceny pszenicy letniej i pszenicy durum wzrosły. W czwartek wieczorem cena kontraktu na pszenicę z Chicago wzrosła o 1 cent do 684 centów za buszel. Bogata w białko pszenica jara, uprawiana głównie na północy USA i Kanady, wzrosła o 11 centów do 775 centów za buszel.

Kukurydza wzrosła o 8 centów do 699 centów za buszel. Z drugiej strony soja straciła 18 centów do 1,544 centów za buszel, a rzepak w Kanadzie wzrósł o 8 CAD do 882 CAD.

Wymogi zza oceanu oczywiście miały wpływ na europejskie ceny zbóż – ale tam, gdzie handel zakończył się wcześniej. Na targach MATIF w Paryżu kontrakt na pszenicę czołową na nowe zbiory (wrzesień) pozostał na niezmienionym poziomie 212,50 euro za tonę. W kontrakcie na kukurydzę czołową (sierpień) ceny wzrosły o 2 euro do 261 euro za tonę. Cena rzepaku podawała jednak, gdy cena soi stopniowo spadała o 5 euro do 530 euro za tonę.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023