Talk icon

Informacje

29-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny soi rosną w Rosji pomimo wprowadzonego cła eksportowego!

Ceny soi

Ceny soi w Rosji wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dzieje się tak pomimo cła eksportowego wprowadzonego przez rosyjski rząd w celu ograniczenia wzrostu cen na rynku krajowym.

Ceny soi – wahania na rynku rosyjskim

Pomimo działań podjętych przez rząd rosyjski poprzez wprowadzenie cła eksportowego na nasiona ceny soi wzrosły w Centralnym Okręgu Federalnym z 37,5 rubla (0,5 dolara) do 50,5 rubla (0,68 dolara) z VAT za 1 kilogram. A na Dalekim Wschodzie: od 38 rubli (0,51 dolara) do 46 rubli (0,62 dolara) za 1 kilogram

– powiedział Siergiej Miknyuk, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Narodowego Związku Paszowego. Dodał, że nałożone cło nie osiągnęło jeszcze swojego głównego celu: wzrost cen surowców trwa.

Być może sytuacja się zmieni, jeśli rząd zdecyduje się przedłużyć obowiązki na następny sezon

– powiedział Miknyuk. Dodając do tego, dziś wahania cen śruty sojowej na rynku rosyjskim praktycznie zniknęły. Chociaż w ostatnich latach tradycyjnie wahała się od 5 do 8 rubli za tonę.

Ceny eksportowe jednak spadały w ciągu ostatnich kilku tygodni. Na przykład w marcu rosyjska pszenica zawierająca 12,5 procenta białka z portów nad Morzem Czarnym kosztowała pod koniec ubiegłego tygodnia 280 USD za tonę. To o 5 dolarów mniej w porównaniu z poprzednim tygodniem, podała rosyjska agencja konsultingowa IKAR.

Czytaj też: Ceny zbóż – ekstremalne wahania stają się coraz bardziej gwałtowne!

Ceny soi – brak oznak stabilizacji

Uważa się, że ceny eksportowe spadłyCeny soi 022 po tym, jak kupcy z tego kraju przegrali duży przetarg w Egipcie. Gdzie klienci kupili tydzień wcześniej 360 000 rumuńskiej pszenicy. Rosyjscy uczestnicy rynku twierdzili wcześniej, że cło eksportowe było przyczyną zmniejszenia konkurencyjności rosyjskiego zboża na rynku światowym.

Jak wyjaśnił Miknyuk, ostatnie rosnące ceny soi i innych zbóż na rynku rosyjskim nie są niczym niezwykłym, ponieważ rosną one w skali globalnej.

Wzrost cen komponentów białkowych to ogólnoświatowy trend. W ciągu ostatniego roku ceny soi na głównym parkiecie giełdowym w Rotterdamie wzrosła z 350 do 500 dolarów i jest za wcześnie, aby mówić o stabilizacji cen

– powiedział Miknyuk.

Pomimo obaw lokalnych ekologów nie ma masowego importu soi GMO na rynek rosyjski, ponieważ obecne koszty logistyki i cła importowe powodują, że dostawy te są nieatrakcyjne.

Biorąc pod uwagę fakt, że biorąc pod uwagę możliwość importu śruty sojowej importowanej z niezarejestrowanych linii soi GMO od kwietnia 2020 roku, nie widzieliśmy napływu dostawców zagranicznych, można stwierdzić, że w kraju sprzedawana jest śruta po cenach odpowiadających do warunków na rynku światowym

– podsumował Miknyuk.

allaboutfeed.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023