Talk icon

Informacje

15-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny mleka na rynkach rosną, lecz producenci nie odczuli różnicy

Ceny mleka

Podczas gdy ceny mleka surowego na rynku spot i produktów mlecznych rosną – a mleko surowe najwyraźniej staje się rzadkością – ceny producentów prawie się nie zmieniają. Coś do siebie nie pasuje.

Ceny mleka na globalnej giełdzie produktów mleczarskich wzrosły o 20 procent

Na globalnej giełdzie produktów mleczarskich (GDT) od listopada ceny mleka wzrosły o 20 procent. Jednak nic z tego nie dotarło do producentów mleka – chociaż eksport jest tak ważny dla kształtowania cen. Ponadto dostawy mleka w Niemczech spadły ostatnio znacznie poniżej poziomu z poprzedniego roku – prawdopodobnie także z powodu pogody.

Ta konstelacja uwidacznia się poprzez wzrost cen na rynku kasowym mleka spotowego będącego w obrocie między mleczarniami. Te wzrosły do ​​36 do 37,5 centów za kilogram surowego mleka na początku lutego – i powinny nadal rosnąć. Z drugiej strony handel detaliczny (LEH) obniżył nawet ceny niektórych produktów mlecznych w styczniu i lutym – na przykład masła pakowanego (250 gram).

Ze względu na niższe ceny masła, wartość surowca Ife – liczona na podstawie ceny masła i odtłuszczonego mleka w proszku – spadła w styczniu o 0,5 centa do 31,3 centa za mleko surowe. To najniższa wartość od 5 miesięcy.

Można się tylko dziwić, ponieważ nawet na europejskim rynku spot lub w europejskim hurcie ceny mleka w proszku i masła ostatnio wzrosły – wskazują na to cotygodniowe raporty cenowe Komisji Europejskiej, a także aktualne notowania południowoniemieckiej giełdy masła.

Ceny mleka – mleczarnie odsprzedają brakujące mleko

Ceny płacone przez mleczarnie do surowegoCeny mleka 0213 mleka prawie nie zmieniły się w ostatnim czasie. Komisja podaje, że średnie ceny mleka surowego dla Niemiec – za mleko z naturalną zawartością tłuszczu – na poziomie 35,13 centów – czyli o 0,07 centa więcej.

Oznacza to również, że nadal istnieje wiele możliwości poprawy do obecnych cen rynkowych surowego mleka wynoszących 37,5 centa. Zwłaszcza, że ​​podaż mleka najwyraźniej jest coraz bardziej ograniczona. W każdym razie Süddeutsche Butterbörse donosi:

Ekstremalne zimno wpływa również na produkcję mleka. Mleczarnie muszą odpowiednio obniżyć swoje oczekiwania dotyczące dostaw mleka. Dlatego rynek kasowy dla tłuszczu i białka jest niezmiennie mocny.

Według giełdy wynik tego rozwoju jest następujący: Wzrasta konkurencja między mleczarniami i różnymi sposobami wykorzystania surowca mlecznego. Wydaje się, że dla niektórych mleczarni sprzedawanie surowego mleka ma nawet większy sens niż wytwarzanie z niego produktów.

Czytaj też: Ceny mleka – niemieckie mleczarnie krytykowane za planowane obniżki!

Ceny mleka odtłuszczonego wzrosły na europejskim rynku kontraktów terminowych

Ceny mleka odtłuszczonego w proszku (OMP) również rosły na europejskim rynku kontraktów terminowych. Cena lutowego kontraktu wynosiła 2370 euro za tonę, o 150 euro więcej niż cztery tygodnie temu. W marcu i kwietniu notowano 2350 i 2370 euro za tonę. To także o 150 euro więcej niż cztery tygodnie wcześniej.

Jednocześnie ceny na rynku kontraktów terminowych są bardzo nieznacznie wyższe od obecnych cen spotowych. W hurtowniach europejskich odtłuszczone mleko w proszku (MMP) było sprzedawane po cenie 234 euro za 100 kilogramów, było to o 17 euro więcej niż cztery tygodnie temu. W niemieckich hurtowniach proszek MMP był sprzedawany po cenie 240 euro, o 19 euro więcej niż cztery tygodnie wcześniej.

Południowoniemiecka Giełda Masła podała jednak, że ceny na płynnych rynkach również wpływają na ceny mleka w proszku. W związku z tym utrzymuje się tendencja wzrostowa w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku o jakości spożywczej.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023