Ceny zbóż na świecie pozostają na bardzo wysokim poziomie!
Ceny zbóż spadły po raporcie USDA. Ale nadal są na najwyższym poziomie od wielu lat. Według analityków obecne poziomy utrzymają się jeszcze przez jakiś czas.
Ceny zbóż spadły w niewielkim stopniu po prognozie zbiorów opublikowanej przez USDA
Prognoza zbiorów amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) spowodowała tymczasowy spadek ceny zbóż w zeszłym tygodniu. Handlowcy i analitycy zareagowali rozczarowani, ponieważ spodziewali się znacznie silniejszego spadku zapasów kukurydzy i soi po tym, jak Chiny od miesięcy kupowały ogromne ilości kukurydzy i soi . Jednak ceny zbóż ustabilizowały się ponownie w ostatni czwartek, a nawet wzrosły w piątek.
Konsolidacja sugeruje, że duża liczba pozycji spekulacyjnych została zamknięta, a ceny stabilizują się obecnie na wysokim poziomie w oparciu o dostępne obecnie podstawowe dane
– twierdzą analitycy.
Amerykańskie kontrakty terminowe na kukurydzę ponownie wzrosły w piątek i umocniły się po bardzo zmiennym tygodniu, w którym ceny zbóż spadły jednak z 7,5-letniego maksimum. Soja również zyskała na wartości, pomimo skorygowanych w górę zbiorów w Ameryce Południowej, które nie dotarły na rynek ze względu na wyjątkowo niskie tempo zbiorów w Brazylii.
Jednocześnie popyt podczas święta chińskiego Nowego Roku prawdopodobnie ponownie wzrośnie.
Czytaj też: Ceny mleka na rynkach rosną, lecz producenci nie odczuli różnicy
Ceny zbóż – wielu importerów kupuje duże ilości ze strachu przed niedoborem i pandemią koronawirusa
W Chicago ceny zbóż w przypadku
Ogromne opóźnienia w zbiorach w Brazylii, wiodącym na świecie producencie soi, powodują, że wielu importerów, zwłaszcza Chiny, kupuje w USA dłużej niż zwykle. Zdaniem analityków, utrzymujący się wysoki popyt na soję, kukurydzę i pszenicę w USA może się utrzymać, a tym samym utrzymać ceny zbóż na bardzo wysokim poziomie.
Jedną z przyczyn jest wysoka inflacja żywności związana z koronawirusem w wielu krajach – takich jak Chiny, Rosja i Argentyna. Kraje te próbują uzupełnić swoje zapasy podstawowych artykułów spożywczych i – podobnie jak Rosja, największy eksporter pszenicy – powstrzymać handel.
Brazylia zazwyczaj zbiera soję w pierwszych trzech miesiącach roku, co zwykle oznacza koniec dominacji amerykańskiego eksportu. Jednak proces ten został opóźniony przez suszę w Ameryce Południowej, która znacznie spowolniła czas sadzenia fasoli. Teraz w czasie żniw występują ogromne opady. Handlowcy podają, że brazylijski eksport soi w styczniu wyniósł tylko 49 500 ton – to tylko ułamek zwykłej ilości i nie wystarcza nawet do wypełnienia jednego statku.
agrarheute.com/fot.Pixabay/Pixnio
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ceny papryki importowanej w Polsce wzrosły o ponad 200 procent!
- Ceny żywności będą rosły w podobnym tempie do wynagrodzeń
- Ceny świń w USA wzrosły do najwyższych poziomów od siedmiu lat!
- Ceny zbóż na świecie mogą zmienić się gwałtownie po raportach USDA!
- Bronisze: na Wielkanoc najchętniej kupowane są hortensje
- Ceny zbóż – gwałtowne wahania i panika z powodu raportu USDA
- Ceny pszenicy – nowy tydzień rozpoczął się od spadków na giełdach!