Talk icon

Informacje

01-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności w UE wzrosły w październiku o 0,3 procenta!

Ceny żywności w UE

Rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej opublikowała dane obejmujące ceny żywności w UE i Rosji w październiku 2020 roku. Dane opracowano na podstawie informacji z Eurostatu i krajowych służb statystycznych.

Ceny żywności w UE wzrosły o 1,4 procenta w porównaniu do grudnia 2019 roku

W Unii Europejskiej ceny konsumpcyjne produktów spożywczych wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o 0,3 procenta. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku ceny żywności w UE wzrosły o 1,4 procenta.

Ceny konsumpcyjne produktów spożywczych w Rosji w październiku wzrosły o 0,8 procenta w porównaniu z poprzednim miesiącem. W okresie styczeń-październik ceny żywności wzrosły o 4,1 procenta.

W październiku spośród krajów Unii Europejskiej największy wzrost cen konsumpcyjnych żywności w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano w Hiszpanii (o 1,5 procenta), na Malcie, w Czechach, Portugalii (o 0,5-0,7 procenta), na Węgrzech (o 5,3 procenta); w porównaniu do grudnia 2019 roku .

Jednocześnie ceny żywności w UE w niektórych krajach zanotowały spadek. Na Litwie spadły o 1,1 procenta w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast na Cyprze, w Słowenii i Estonii – o 0,6-0,8 procenta.

W porównaniu z poprzednim miesiącem w październiku w wielu krajach UE zauważalny był wzrost cen konsumpcyjnych owoców i warzyw.

Warzywa wzrosły najbardziej w Czechach (o 6,8 procenta), Łotwie (o 6,6 procenta), Malcie, Cyprze, Słowacji, Grecji, Estonii (o 4,1-5,9 procenta).

Czytaj też: Ceny zbóż na świecie mogą przebić dotychczasowe rekordy!

Ceny żywności w UE w przypadku olejów i tłuszczów pozostały na poziomie z poprzedniego miesiąca

Ceny owoców znacznie wzrosły w ciągu miesiącaCeny zywnosci w UE 02 w Hiszpanii – o 11,8 procenta, w Portugalii ceny owoców w październiku były wyższe od września średnio o 1,8 procenta, w Czechach – o 1,7 procenta.

W Rosji w październiku spośród obserwowanych grup żywności największy wzrost cen odnotowano w przypadku cukru, dżemu, miodu, czekolady i słodyczy – 3,7% (średnio w UE ceny wzrosły o 0,2 procenta).

Ceny żywności w UE w przypadku olejów i tłuszczów pozostały na poziomie z poprzedniego miesiąca. W przypadku warzyw zanotowano wzrost o 1,5 procenta, natomiast ceny nabiału, serów i jaj pozostały na niezmienionym poziomie.

Ceny owoców w Rosji spadły o 1,8 procenta (w Unii Europejskiej wzrosły o 1 procent).

meatinfo.ru/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023