Talk icon

Informacje

05-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż na świecie nadal gwałtownie rosną w 2021 roku!

Ceny zbóż

Światowy rynek zboża charakteryzuje się obecnie bardzo ograniczoną podażą, którą dodatkowo hamują ograniczenia eksportowe i cła. W rezultacie ceny zbóż w przypadku pszenicy i kukurydzy na rynku kontraktów terminowych w Chicago wzrosły do ​​najwyższych od sześciu lat.

Ceny zbóż na eksport osiągają najwyższe od wielu lat poziomy

Ceny zbóż wszystkich wszystkich rodzajów na eksport osiągają najwyższe od wielu lat poziomy. A także: zboże paszowe – czyli kukurydza – jest obecnie jeszcze droższe w Europie i wielu innych regionach świata niż bardzo droga pszenica. Powód: podobno popyt z Chin i innych głównych krajów importujących przewyższa ostatnio znacznie zmniejszoną podaż kukurydzy (i soi) – z USA, Ameryki Południowej i Ukrainy.

Ponadto obserwujemy bardzo silny wzrost ceny zbóż spożywczych i paszowych w tak ważnych krajach eksportowych, jak Rosja, Ukraina i Argentyna. Rozwój ten już doprowadził do ograniczeń eksportowych i wyższych ceł eksportowych w tych krajach, a także powoduje wzrost cen na rynku światowym zbóż i soi. To, jak długo ten wzrost cen będzie trwał, zależy przede wszystkim od dalszego rozwoju pogody i zbliżających się zbiorów w Ameryce Południowej.

Jeśli nowe zbiory w Argentynie i Brazylii okażą się tak złe – jak obecnie spodziewają się rynki – następne zbiory na półkuli północnej prawdopodobnie przyniosą zauważalną poprawę globalnej podaży. Na przykład w Rosji sytuacja w obecnej chwili nie wygląda tak dobrze, jak na nowe zbiory pszenicy.

Tylko w Australii dane z bieżących zbiorów pokazują bardzo dobre wyniki dla pszenicy, jęczmienia, a także dla rzepaku. Jednak wyjątkowo silny globalny popyt ze strony Chin pozostaje bardzo wysoki na tle gwałtownej odbudowy populacji świń i pochłania obecnie dostępną podaż - jak odkurzacz.

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny zbóż w przypadku pszenicy wzrosły w nowym roku do nieco poniżej 216 euro za tonę – to najwyższe ceny od roku suszy 2018. Nowe zbiory pszenicy w 2021 roku nadal kosztują nieco poniżej 195 euro za tonę. Europejskie ceny kukurydzy wzrosły nawet do 220 euro za tonę i są nie tylko notowane na najwyższym od wielu lat, ale nawet wyższym niż pszenica.

Czytaj też: Pszenica podrożała na światowych giełdach. A jak inne zboża?

Ceny zbóż – rosyjski podatek eksportowy wpłynie na wzrost poziomów

W Chicago kontrakty terminowe na pszenicęCeny zboz 028 również wzrosły do ​​najwyższego poziomu od sześciu lat, ponieważ zakłada się, że rosyjski eksport znacznie spadnie ze względu na kontyngenty eksportowe, w wyniku czego globalna podaż będzie się nadal pogarszać. Rosja, największy na świecie eksporter pszenicy, wprowadzi kontyngent na eksport pszenicy , żyta, jęczmienia i kukurydzy, który ograniczy eksport do 17,5 miliona ton na okres od 15 lutego do 30 czerwca, a także podatek eksportowy pszenicy w wysokości 25 euro. za tonę w tym okresie.

SovEcon, rosyjska firma konsultingowa, spodziewa się obecnie, że eksport rosyjskiej pszenicy wyniesie około 36,3 miliona ton, w porównaniu z wcześniejszymi prognozami wynoszącymi 40,8 miliona ton ze względu na kontyngenty eksportowe wprowadzone w celu utrzymania krajowych cen żywności pod kontrolą. Niektórzy rolnicy w kraju mogą opóźnić sprzedaż pszenicy do lipca, aż do wygaśnięcia kontyngentu, twierdzą analitycy.

Analitycy twierdzą, że rosyjskie ceny zbóż w przypadku pszenicy w ostatnim czasie nadal rosły w następstwie zbliżającego się podatku eksportowego, ale dodali, że handel słabnie przed długimi świętami noworocznymi. Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5% była oferowana w portach Morza Czarnego w ubiegłym tygodniu za 262 dolarów za tonę, czyli o 5 dolarów więcej niż tydzień wcześniej.

Analitycy podają również, że po połowie lutego, kiedy będzie obowiązywał podatek eksportowy, pszenica będzie oferowana za 270 dolarów za tonę. Ponadto ceny zbóż w przypadku jęczmienia wzrosły ostatnio o 2 dolary do 220 dolarów za tonę. W Rosji 1-10 stycznia jest dniem wolnym od pracy i handel zostaje wstrzymany. Różni analitycy donoszą, że obecnie występują opóźnienia w dostarczaniu wagonów zbożowych do transportu do południowych portów eksportowych.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023