Talk icon

Informacje

30-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż na świecie ciągle rosną! Nowe rekordy padają codziennie

Ceny zbóż

Ceny zbóż nie przestają rosnąć na świecie. Tendencja zwyżkowa nie zatrzymuje się a nowe rekordy są pobijane każdego dnia. Nastroje na rynku zbóż są wręcz euforyczne – zarówno wśród rolników, jak i handlowców czy analityków. Jakie są przyczyny tych rekordowych cen i co na nie wpływa?

Ceny zbóż – jakie czynniki wpływają na obecne rekordowe poziomy?

W międzyczasie wzrosły również ceny nowych zbiorów – niewątpliwy znak oczekiwanego długoterminowego niedoboru.

Wracając do obecnych czynników wpływających na ceny zbóż: Oczywiście analitycy nigdy tak naprawdę nie wiedzą dokładnie, jakie są przyczyny tak niezwykłego wzrostu, a przede wszystkim, kiedy ceny i nastroje mogą się przewrócić. W każdym razie jednym z głównych czynników wpływających na ceny będzie prawdopodobnie przekonanie cen rynkowych, że rynek światowy jest niezwykle rzadki w stosunku do istniejącego popytu – i prawdopodobnie taki pozostanie.

Świadczą o tym przynajmniej wysokie ceny zbóż, które większość importerów – zwłaszcza Chiny – jest gotowa zapłacić. Ponadto istnieje wiele innych aspektów, takich jak pogoda w Ameryce Północnej - tam siew kukurydzy jest powolny, a młode rośliny są narażone na bardzo niskie temperatury.

Jednocześnie na południowych obszarach uprawy pszenicy ozimej jest bardzo zimno i istnieje obawa przed szkodami wynikającymi z zimowania. Z drugiej strony na północy Stanów Zjednoczonych i Kanady ważne regiony pszenicy jarej są wyraźnie zbyt suche, a stosunkowo szybko wysiewane ziarno po prostu nie wschodzi lub jest słabo widoczne z powodu braku wilgoci i zimna.

Ponadto rozwój drugich zbiorów kukurydzy (Safrina) w Brazylii i obawiające się pogorszenie globalnych problemów z dostawami są niezwykle ważnymi czynnikami wpływającymi. Oczywiście głównym motorem pozostają zachowania zakupowe Chin – według szacunków analityków Pekin kupił już pół miliona ton pszenicy z następnych zbiorów we Francji, wywołując tym samym euforię.

Ceny zbóż – 8-letnie maksima w USA

W każdym razie ceny zbóż są wyjątkowoCeny zboz 0217 zwyżkowe w obecnej sytuacji rynkowej i bardzo gwałtownie wzrosły na początku tygodnia. Wszystkie zboża, w tym soja, zbliżyły się do ostatnich 8-letnich maksimów. W poniedziałek kukurydza Chicago ponownie przekroczyła dzienny limit i poprowadziła rajd.

Amerykańska pszenica jest notowana tylko tuż poniżej magicznego 700 centów za buszel. Jednak nowe zbiory w USA są nadal znacznie tańsze i wynoszą 573 centy za buszel. W przypadku pszenicy Chicago ceny w handlu przed wprowadzeniem na rynek wzrosły do ​​745 centów, a ceny zbóż nowych zbiorów w USA kosztują tyle samo.

Ceny soi również gwałtownie rosną: we wtorek osiągnęły poziom 1575 centów w obrocie przed wprowadzeniem na rynek i dlatego nie są zbyt daleko od magicznego limitu 1600 centów.

Handlowcy z Chicago również poinformowali w poniedziałek, że rosną obawy dotyczące szkód w amerykańskiej pszenicy ozimej z powodu bardzo niskich temperatur. Uważa się, że mróz na południowych obszarach uprawy pszenicy już spowodował szkody mrozowe w zbiorach pszenicy ozimej. Jednak rozmiar szkód nie jest jeszcze jasny. Zimno na Środkowym Zachodzie wpływa również na wzrost pszenicy ozimej.

Jeśli chodzi o ceny zbóż w przypadku kukurydzy, rosną obawy ze względu na powolny postęp sadzenia na Środkowym Zachodzie w związku z bardzo suchymi warunkami podczas drugiego zbioru kukurydzy w Brazylii (Safrina). Niskie temperatury na Środkowym Zachodzie spowalniają kiełkowanie kukurydzy i spowolnienie dalszego siewu, ponieważ gleby w wielu regionach pozostają zbyt zimne do siewu.

W zeszłą niedzielę amerykańscy rolnicy obsadzili 17 procent planowanej powierzchni kukurydzy, czyli poniżej średniej z pięciu lat wynoszącej 20 procent. Sadzono 8 procent powierzchni upraw soi, w porównaniu do 5-procentowej średniej długoterminowej.

W swoim raporcie USDA podał również, że zbiory pszenicy jarej w USA zostały zasiane w 28 procentach, w porównaniu do średniej z pięciu lat wynoszącej 19 procent. Jednak rośliny często jeszcze się nie pojawiły. Stan upraw pszenicy ozimej w USA został oceniony jako dobry lub bardzo dobry o 49 procent, w porównaniu z 53 procentami tydzień wcześniej.

Czytaj też: Ceny gruntów – ile kosztuje hektar w krajach europejskich?

Ceny zbóż – Europa również zbliża się do nowych rekordów

W Europie ceny zbóż również dążą do nowych rekordów – tylko rzepak wrócił trochę z ostatniego rekordu wszechczasów w poniedziałek. Cena pszenicy Matif kończy się w poniedziałek po cenie nieco poniżej 245 euro za tonę – czyli o 10,50 euro więcej niż w piątek! Nowe zbiory zostały również sprzedane po nowym maksimum, wynoszącym 226 euro za tonę.

Na hamburskim rynku hurtowym i porcie eksportowym pszenicę chlebową notowano w poniedziałek po 249 euro za tonę – to o 30 euro więcej niż na początku miesiąca. Jęczmień paszowy sprzedawano w Hamburgu po 218 euro za tonę – to o 24 euro więcej niż na początku kwietnia.

Ceny zbóż w przypadku kukurydzy na europejskim rynku kontraktów terminowych również gwałtownie wzrosły wraz ze wzrostem cen kukurydzy w USA. Stare zbiory (czerwiec) zostały sprzedane w Paryżu po 233,50 euro, a nowe zbiory wyszły z rynku po 209 euro. Na niemieckim rynku kasowym – w południowym Oldenburgu – sprzedawana tam kukurydza kosztowała znacznie ponad 250 euro za tonę.

Rzepak nieco spadł w poniedziałek – ale we wtorek to powinno się szybko zmienić ze względu na dalszy wzrost cen pasków sojowych i olejów roślinnych, a także kanadyjskiej Conali. W poniedziałek cena rzepaku była niższa od ostatniego rekordowego poziomu 586 euro za tonę, a nowe zbiory wyniosły 500,5 euro za tonę. We wtorek rzepak wzrósł w trwającym obrocie o kolejne 5 dolarów kanadyjskich do 900 dolarów kanadyjskich za tonę (603 euro za tonę).

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023