Talk icon

Informacje

20-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż rosną na całym świecie przez ogromne burze w USA

Ceny zbóż

Światowe ceny zbóż rosną po gwałtownych burzach, które zrujnowały ogromną część upraw kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych. Wzrost cen kukurydzy i soi również pociąga za sobą wzrost cen pszenicy. Poza tym Rosja wygrała ostatnio prawie każdy większy przetarg eksportowy na pszenicę, a w Europie bardzo małe zbiory pszenicy i niedawna silna aprecjacja euro utrudniają eksport zbóż. Aktualne dane eksportowe pokazują wyjątkowo słaby początek nowego sezonu. Ponadto upały w Sahra w Europie mogą znacznie uszkodzić zbiory kukurydzy, które do tej pory radziły sobie całkiem dobrze, a tym samym spowodować dalszy wzrost cen kukurydzy.

Ceny zbóż rosną po burzy

Ceny zbóż gwałtownie rosną na całym świecie. Powodem są szkody spowodowane burzami w USA, które zniszczył miliony akrów pól uprawnych. W zeszłym tygodniu silna burza nawiedziła amerykański Środkowy Zachód. Według wcześniejszych informacji następstwa tej burzy dotknęły w mniejszym lub większym stopniu 15,3 mln hektarów gruntów ornych (37,7 mln akrów). Z tej wielkości aż 5,7 miliona hektarów znajduje się w Iowa, najważniejszym stanie dla zbiorów kukurydzy i drugim co do wielkości stanie uprawiającym soję w USA.

Bilans szkód spowodowanych przez burzę, znaną jako „Derecho Storm”, najwyraźniej ostatnio się zwiększył, ponieważ rolnicy i handlarze zbożem zgłaszali coraz większe szkody w zniszczonych polach kukurydzy i systemach silosów. USDA podało, że burza zniszczyła 3,31 miliona akrów kukurydzy i 2,3 miliona akrów soi w samym Iowa. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych początkowo oszacował, że zniszczenia spowodowane sztormami mogą dotknąć nawet 4 miliony hektarów.

W samym Iowa 58 000 ubezpieczających uprawy zgłosiło straty w wysokości około 6 miliardów dolarów, podało Iowa Soybean Association, powołując się na dane z Agencji Zarządzania Ryzykiem USDA. Aaron Putze, rzecznik Iowa Soybean Association, powiedział Reuterowi, że te informacje powinny zachęcić rolników do oszacowania strat i zgłoszenia roszczeń do ubezpieczenia upraw.

Wiedzieliśmy, że szkody są duże, ale są większe niż oczekiwaliśmy, biorąc pod uwagę hektary, których dotyczyły.

– powiedział Plaster.

Tak ogromne szkody wpływają również z oczywistych względów do światowe ceny zbóż. Co prawda amerykańscy rolnicy mogą liczyć na pomoc od rządu USA, ale zniszczonych upraw już nikt nie zwróci.

USDA jest również gotowa pomóc poszkodowanym rolnikom. Wzywamy hodowców kukurydzy i właścicieli zwierząt, którzy ponieśli straty lub szkody, aby bezpośrednio skontaktowali się z lokalnym centrum serwisowym USDA.

– powiedział Dirk Fillpot, rzecznik USDA.

Podpalacz z Puszczy Bieniszewskiej w Wielkopolsce to 15-latek

Ceny zbóż – Rosja korzysta

Coraz większe stają się rosyjskie zbiory pszenicy. Ceny zbozJednak w średnim okresie sytuacja w Rosji i na Ukrainie będzie determinować dalszy rozwój rynku pszenicy i wpływać na ceny zbóż. Już teraz widać, że Rosjanie zdominowali rynek eksportowy znacznie mocniej niż w poprzednim sezonie. Rosja prawie wyłącznie wygrała na ostatniej aukcji eksportowej największego na świecie importera, czyli Egiptu.

W każdym razie ceny zbóż w eksporcie rosyjskiej pszenicy spadały coraz bardziej w miarę postępów zbiorów i pod koniec ubiegłego tygodnia były na poziomie około 201 dolarów za tonę. Ponadto ośrodek analityczny Rusagrotrans JSC podwyższył w zeszłym tygodniu swoją prognozę dotyczącą produkcji zboża w Rosji o 3,1 miliona ton do 127,5 miliona ton - poinformował szef centrum Igor Pavensky.

Analitycy APK-Inform również zrewidowali swoje prognozy dotyczące zbiorów zbóż do 126 milionów ton. Prognozy dotyczące produkcji pszenicy zostały podniesione do 79,2 mln ton, co oznacza wzrost o 1,7% w porównaniu z lipcem. Prognozy dotyczące produkcji jęczmienia i kukurydzy pozostały bez zmian i wynoszą odpowiednio 19,4 i 14,5 mln ton.

Ceny zbóż w Europie – upał z Sahary niszczy zbiory kukurydzy

Ze względu na ekstremalne upały zbiory kukurydzy w UE mogą ucierpieć po żniwach. Gorąca i sucha pogoda już mocno zagroziła uprawom kukurydzy u czołowego producenta we Francji i może jeszcze osłabić oczekiwany wcześniej wzrost produkcji europejskiej, mimo że rolnicy zasadzili więcej kukurydzy. Takie zawirowania na europejskim rynku zbóż bez wątpienia wpłyną na ceny zbóż.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nieznacznie obniżył swoją poprzednią prognozę zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej, uzasadniając to ograniczeniami produkcji we Francji i Rumunii. Redukcje te przekroczyły nieco wyższe szacunki dla Polski, Węgier i Włoch. Europejska firma analityczna Strategy Grains ostrzegła również, że susza i upały znacznie pogorszyły perspektywy dla kukurydzy we Francji oraz w niektórych częściach Rumunii i Bułgarii. Jednocześnie jednak w Europie Środkowej panują korzystne warunki.

We Francji obecne prognozy Ministerstwa Rolnictwa dotyczące zbiorów kukurydzy to nieco ponad 14 mln ton. To 11% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem i na podstawie warunków do 1 sierpnia. Jednak wielu analityków uważa tę prognozę za zbyt optymistyczną.

Chociaż deszcz w tym tygodniu może zakończyć falę upałów, analitycy obawiają się, że może być już za późno, a trwająca susza w całkowitym stopniu wpłynie zarówno na ceny zbóż, jak i w ogóle mniejsze zbiory.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023