Talk icon

Informacje

12-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny wieprzowiny na świecie znów spadają. Powodem pandemia i Chiny?

Ceny wieprzowiny

Jak wynika z raportu FAO, już drugi miesiąc z rzędu wzrosły światowe ceny żywności. Jednocześnie jednak nadal spadają światowe ceny wieprzowiny. Powodem jest pandemia koronawirusa oraz wpływ eksportu do Chin. Jak ta sytuacja wpłynie na producentów?

Ceny wieprzowiny znowu spadają

Według specjalistycznego raportu FAO, światowe ceny żywności nadal rosną drugi miesiąc z rzędu, przy czym najbardziej rosną oleje roślinne i produkty mleczne, ale jednocześnie ceny wieprzowiny spadają. I tak w lipcu średnia wartość Wskaźnika Cen Żywności FAO wyniosła 94,2 punktu, czyli o 1,2% więcej niż w czerwcu i o prawie 1,0% więcej niż w lipcu 2019 r.

Z kolei indeks cen mięsa spadł w ubiegłym miesiącu do 93 punktów, o 1,8% więcej niż w czerwcu i 9,2% od lipca ubiegłego roku. W lipcu spadły ceny wieprzowiny i wołowiny. Powodem jest światowy popyt importowy, który pozostaje niższy niż podaż eksportowa, pomimo pandemii w kluczowych regionach eksportowych.

Ceny wieprzowiny: niskie ceny skupu mięsa martwią hodowców

Ceny wieprzowiny – wpływ koronawirusa

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że na południu Europy (Hiszpania, Francja i Austria) notuje się stabilne ceny jeśli chodzi o wieprzowinę. Z kolei w Europie Centralnej ceny wieprzowiny drastycznie spadły, z powodu czasowego zamknięcia ubojów w największym zakładzie mięsnym w Niemczech oraz wstrzymania eksportu wieprzowiny do Chin z niektórych europejskich zakładów przetwórczych.

Wstrzymanie importu wieprzowiny przez Chiny,Ceny wieprzowiny które są największym światowym konsumentem tego mięsa, najprawdopodobniej zmierza do zbicia ceny wieprzowiny przed kontynuacją zakupów. Państwo Środka nadal potrzebuje bowiem sporej ilości mięsa z powodu braków, po tym jak krajowe pogłowia świń zaatakowane zostały przez wirus ASF.

Jak zauważa prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański , Polska jest powiązana handlowo z innymi krajami w UE i na świecie. Epidemia koronowirusa skutecznie ograniczyła wolny rynek i działalność gospodarczą. Wpłynęła też na ceny wieprzowiny. Do tej pory dużą ilość wieprzowiny z UE importowały Chiny, ale po wykryciu koronawirusa w jednym niemieckim zakładzie ubojowym, wstrzymała import mięsa z Niemiec. Brak możliwości wysyłki wieprzowiny do Azji spowodował, że pozostało ona na rynku europejskim stwarzając problemy z jego zbytem.

W wielu wypadkach ten żywiec jak i również mięso z tych świń trafia na polski rynek.

– tłumaczył Różański.

Taka sytuacja spowodowała znaczny spadek cen skupu żywca wieprzowego w naszym kraju. Przypomniał, że ceny wieprzowiny wyznaczane są na podstawie notowań z giełdy niemieckiej. Według prezesa UPEMI, spadki cen niosą dramatyczne skutki dla wielu hodowców, gdyż dzisiaj, ci rolnicy, którzy płacili za warchlaki do produkcji 400-480 zł (za parę), dzisiaj dopłacają do każdej sprzedanej sztuki 200 zł.

Grozi to bankructwem dla wielu hodowców. Szacujmy, że przez takie niekorzystne dla polskiego rynku światowe trendy wynikająca z COVID-19 i ASF (co ogranicza eksport na rynek krajów trzecich ) może zmniejszyć o 30 proc. liczbę hodowców

– powiedział prezes UPEMI.

pigua.info/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023