Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ozon zmniejsza pozostałości pestycydów podczas transportu owoców.

Ozon

Ograniczenia dotyczące stosowania pestycydów i fungicydów są coraz surowsze. W niektórych przypadkach rządy wprowadzają zmiany maksymalnych limitów pozostałości (MRL) z dnia na dzień, wywierając ogromną presję na producentów i eksporterów. Z pomocą może przyjść ozon, który ma zdolność do ich usuwania.

Ozon może pomóc w transporcie owoców

Większość presji pochodzi z Unii Europejskiej. Jest to jeden z najbardziej rygorystycznych rządów, jeśli chodzi o dopuszczalne MRL dla produktów

– powiedział dyrektor generalny amerykańskiej firmy.

Z testów przeprowadzonych w laboratoriach wynika, że ozon znacznie zmniejsza marnotrawstwo iprodionu i innych chemikaliów podczas transportu oraz ma zdolność usuwania fungicydów i pestycydów ze wszystkich owoców.

Obserwujemy redukcję od 70 do 99% wszystkich naszych przesyłkach

– kontynuuje to samo źródło.

Zmniejszenie ilości odpadów wymaga czasu. Pierwsze wyniki obniżek mogą zostać osiągnięte po 12 godzinach, a dalsze obniżki będą kontynuowane podczas transportu.

Czytaj też: Kwiaty – zglobalizowany handel ponownie zaczyna się regionalizować

Ozon – jego nadmiar w atmosferze wpływa negatywnie na uprawy

Spadające plony i mniejszy dochód dla rolnikówOzon 02. Są to dwie nowe konsekwencje zanieczyszczenia atmosfery przez ozon, zidentyfikowane w ramach projektu APollO prowadzonego przez agencję transformacji ekologicznej Ineris i APCA.

Aby osiągnąć te wyniki, naukowcy wykorzystali nowy PODy (fitotoksyczna dawka ozonu powyżej progu y) wskaźnik ukierunkowany na wymianę gazową między rośliną a otaczającym powietrzem. Następnie sprawdzili wpływ zanieczyszczenia ozonem na produktywność uprawy lub lasu.

Zaobserwowaliśmy wyraźną tendencję spadkową w zakresie skutków tego zanieczyszczenia we Francji i Europie od 1990 roku, ale także lokalny wzrost w niektórych regionach, w zależności od uprawianych gatunków

– potwierdzają naukowcy

Naukowcy szacują, że zanieczyszczenie to silnie wpływa na pszenicę na północy Francji i ziemniaki na dalekiej północy. Pomidory uprawiane na otwartym polu wydają się mało wrażliwe na to pogorszenie jakości powietrza.

W 2010 roku ozon spowodował straty plonów w wysokości 15% w przypadku pszenicy zwyczajnej na poziomie krajowym (prawie 1 mld EUR), 11% w przypadku łąk (1 mld EUR) i ziemniaków (212 mln EUR). 22% dla buków (66 mln €) i 12% dla dębów (189 mln €).

Według prognoz, podobne straty spodziewane są w 2020 i 2030 roku dla każdej z tych upraw, nawet jeśli zostaną podjęte planowane działania ograniczające emisje. Dlatego tak ważne jest zintensyfikowanie walki z zanieczyszczeniem atmosferycznym, które dotyka nie tylko mieszkańców miast.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023