Talk icon

Informacje

24-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny warzyw w Polsce. Sklepy walczą o klientów z targowiskami i rynkami

Ceny warzyw w Polsce

Średnie ceny warzyw w Polsce wzrosły o niecałe 2%. Pomiędzy poszczególnymi produktami są spore różnice. Mocno wzrosły ceny fasolki szparagowej czy ogórków, ale mniej kosztowały buraki, cebula czy ziemniaki. Wszystko przez pandemię koronawirusa oraz zakaz handlu w niedziele, które zmniejszyły ruch w sklepach. Te muszą walczyć o klientów z lokalnymi ryneczkami i targami. Na ceny wpływ miała także pogoda i susza, które dotknęły polskie uprawy.

Ceny warzyw w Polsce – walka o klienta

Od początku maja do końca lipca tego roku, średnie ceny warzyw w Polsce było o 1,8% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem Michała Majszczyka z Hiper-Com Polska, ta niewielka zmiana jest dość zaskakująca, gdyż w tym roku nasz kraj musiał zmierzyć się z suchą pogodą na przełomie wiosny i lata. Możliwe, że sieci handlowe nie chcą ryzykować dużego wzrostu cen w obawie przed nadpodażą towarów, które mają krótki termin przydatności do spożycia, gdyż przechowywanie w chłodni generowałoby dla nich dodatkowe koszty.

Wybuch pandemii koronawirusa i zakaz handlu w niedziele spowodowały mniejszy ruch w sklepach. Te świadomie skupiły się na oferowaniu jak najniższych cen warzyw. Chcieli w ten sposób zachęcić konsumentów do ponownego zrobienia zakupów i odebrać część klientów z targowisk i rynków lokalnych, na których przestrzeganie przepisów sanitarnych jest trudniejsze.

– mówi Magdalena Szlehengier, kierownik ds. klientów strategicznych w DNB Bank Polska.

Jak dodaje ekspert z BLIX Group, średnie ceny warzyw w Polsce odnotowano w przypadku sześciu z dziesięciu najczęściej promowanych produktów w sklepach. Największy spadek zanotowały buraki (-18%), a następnie takie towary jak cebula (-15,7%), kapusta (-6,2%) i marchew (-5,9%). Tymczasem ziemniaki (-1,3%) i papryka (-1,3%) są tylko nieznacznie tańsze niż wcześniej.

Przyczyną spadku cen produktów takich jak buraki, cebula czy marchew jest kontrast z rokiem 2019, czyli szybki wzrost cen. W tamtym czasie susza była bardzo niekorzystna dla upraw warzyw gruntowych. Skutkuje to redukcją, którą obecnie obserwujemy.

– dodaje ekspert DNB Bank Polska.

Żniwa idą pełną parą! Poznaj aktualne ceny zbóż!

Ceny warzyw w Polsce – i tak decydują sieci handlowe

Adam Wilkosz, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Ceny warzyw w PolsceProducentów Warzyw (OZPW) dodaje, że na ceny warzyw w Polsce ma wpływ również urodzaj. Wartość produktów rośnie, gdy jest ich mniej na rynku. Jednak kluczowa decyzja i tak należy do sieci handlowej.

W standardowych okolicznościach owoce i warzywa są często objęte akcjami promocyjnymi, ponieważ zachęcają klienta do odwiedzenia konkretnej sieci sklepów. W początkowej fazie wzrostu zachorowań w Polsce, ale i w całej Europie, zaburzeniu uległo funkcjonowanie łańcucha dostaw. Wiele łatwo psujących się warzyw, tj. cukinii, ogórków, pomidorów czy pieczarek, nie mogło trafić na półki sklepowe z powodu zamknięcia granic lub obostrzeń w kraju.

– informuje Karolina Załuska, ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BNP Paribas.

freshplaza.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023