Talk icon

Informacje

24-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny warzyw w Chinach nadal rosną w wolniejszym tempie!

Ceny warzyw

Ceny warzyw w Chinach nadal rosną, ale tempo wzrostu zwalnia. Różnica w cenie w porównaniu z zeszłym rokiem jest wyraźna. Początkowo ceny warzyw spadały, ale gdy cały kraj ucierpiał z powodu silnych opadów deszczu i spowolnienia zakupów na terenach produkcyjnych, ceny zaczęły ponownie rosnąć.

Ceny warzyw – wpływ ulewnych opadów

Wpływ ulewnych opadów na ceny warzyw był tylko przejściowy. Kiedy minie deszcz, a niebo się przejaśni, zakupy w obszarach produkcyjnych ponownie przyspieszą, a cena spadnie. Jednak tym razem niektóre obszary produkcyjne ucierpiały z powodu powodzi w wyniku intensywnych opadów. Niektóre inne obszary produkcyjne również musiały radzić sobie z silnymi wiatrami i gradem. Ma to wpływ na te warzywa, które są obecnie zbierane. Dlatego cena niektórych warzyw spada wolniej niż innych.

Czytaj też: Eksport towarów rolno-spożywczych wzrósł o 7 procent w Polsce!

Ceny warzyw – spadki w Polsce wywołane pandemią koronawirusa

Od początku maja do końca lipcaCeny warzyw 02 bieżącego roku średnie ceny warzyw w Polsce były o 1,8% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem Michała Majszczyka z Hiper-Com Polska ta niewielka zmiana jest dość zaskakująca, gdyż w tym roku kraj musiał zmierzyć się z suchą pogodą na przełomie wiosny i lata. Możliwe, że sieci handlowe nie chcą ryzykować dużego wzrostu cen w obawie przed nadpodażą towarów, które mają krótki termin przydatności do spożycia, gdyż przechowywanie w chłodni generowałoby dodatkowe koszty.

Epidemia koronawirusa i zakaz handlu w niedziele spowodowały zmniejszenie ruchu w sklepach. Świadomie skupili się na oferowaniu jak najniższych cen warzyw. Chcieli w ten sposób zachęcić konsumentów do ponownego zrobienia tam zakupów i odebrać część klientów z targowisk oraz lokalnych rynków, na których przestrzeganie przepisów sanitarnych jest trudniejsze

– mówi Magdalena Szlehengier, Kierownik ds. Klientów Strategicznych w DNB Bank Polska.

Jak dodaje ekspert, spadki średnich cen odnotowano w przypadku sześciu z dziesięciu najczęściej promowanych warzyw w sklepach. Największy spadek odnotowały buraki (-18%), a następnie takie towary jak cebula (-15,7%), kapusta (-6,2%) i marchew (-5,9%). Tymczasem ziemniaki (-1,3%) i papryka (-1,3%) są tylko nieznacznie tańsze niż wcześniej.

„Przyczyną spadku cen takich produktów jak buraki, cebula, marchew itp. jest kontrast z rokiem 2019, czyli szybki wzrost ceny warzyw. W tamtym okresie susza była bardzo niekorzystna dla uprawy warzyw gruntowych. Skutkuje to redukcje, które obecnie obserwujemy

– tłumaczy ekspert DNB Bank Polska.

freshplaza.com/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2023