Talk icon

Informacje

20-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny tuczników stabilizują się w wielu unijnych krajach

Ceny tuczników

Prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej ocenia, że zmniejsza się presja na ceny tuczników w unijnych krajach. Negatywny wpływ na ceny miało między innymi zamknięcie części zakładów mięsnych i ograniczenie importu przez Chiny po wykryciu ognisk koronawirusa wśród pracowników rzeźni.

Ceny tuczników – perturbacje po pandemii

Jak informuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, zmniejsza się presja na ceny tuczników w unijnych krajach. Wcześniej ograniczono możliwości ubojowe wielu unijnych zakładów, po wykryciu wśród załogi nowych ognisk koronawirusa. Na szczęście sytuacja się poprawia, a nadwyżka żywca przestaje być problemem przede wszystkim dla hodowców w Niemczech, Belgii oraz Holandii.

Na ceny tuczników negatywny wpływ miało także ograniczenie importu wieprzowiny z unijnych zakładów przez Chiny. Przypomnijmy, że władze chińskie tymczasowo zawiesiły import mięsa z 23 zagranicznych przedsiębiorstw po wykryciu w nich przypadków zakażenia koronawirusem. Jak donosi główna dyrekcja celna ChRL, zakaz obejmuje przedsiębiorstwa z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

W związku z niedawnymi lokalnymi epidemiami koronawirusa w niektórych zagranicznych przedsiębiorstwach przetwórstwa mięsnego i przedsiębiorstwach produkujących produkty na bazie wody postanowiono zawiesić import mięsa. Obecnie import produktów 23 zagranicznych przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego z Niemiec, USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii i innych krajów został zawieszony.

– czytamy w komunikacie.

Produkt polski. Różański: możemy oferować światu znakomitą jakość

Ceny tuczników – stopniowa stabilizacja

Jednakże w ostatnim tygodniu ceny tucznikówCeny tucznikow ustabilizowały się dzięki wysokim temperaturom, ograniczającym przyrosty zwierząt, a tym samym podaż żywca. Dodatkowo pomogło również ponowne uruchomienie uboju w największej niemieckiej rzeźni Tönnies, która w czerwcu stała się nowym ogniskiem epidemii koronawirusa w Niemczech. Wirusa wykryto u około 1,4 tys. spośród ponad 7 tys. pracowników zakładów w Rheda-Wiedenbrueck. W zakładach dokonywano każdego dnia uboju od 20 tys. do 25 tys. sztuk trzody chlewnej.

Ceny tuczników stabilizują się również dzięki stopniowemu wzrostowi europejskiej konsumpcji po popandemicznym odmrażaniu gospodarki i sezonie turystycznym. 15 lipca w Niemczech w notowaniach VEZG pozostawiono cenę tuczników na kolejny tydzień na niezmienionej wysokości 1,47 euro za kilogram. Jednak w krajowych notowaniach zauważyć można zmiany trendu cenowego.

Cena żywca wieprzowego zaczyna rosnąć. Niektóre z monitorowanych zakładów podniosły ceny skupu 5-10 groszy za kilogram. Czy nowy trend utrzyma się zależy od sytuacji związanej z pandemią Covid-19.

– pisze Aleksander Dargiewicz.

kzp-ptch.pl/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023