Ceny trzody chlewnej kolejny tydzień utrzymują się na niskich poziomach!
Styczeń jest trudnym miesiącem dla hodowców, nawet bez nadwyżki podaży związanej z pandemią. Perspektywy szybkiego powrotu ceny trzody chlewnej do wyższych poziomów są nikłe.
Ceny trzody chlewnej – styczeń trudnym miesiącem dla hodowców
Najwyraźniej dodatkowy nawis podaży na europejskim rynku trzody chlewnej spowodowany świętami nie był tak duży, jak się obawiano. Tak przynajmniej podaje grupa interesu niemieckich hodowców świń (ISN). Lecz styczeń jest trudnym miesiącem dla hodowców trzody chlewnej, nawet bez związanej z pandemią nadwyżki podaży świń, które nie zostały wprowadzone do obrotu.
Z jednej strony po wakacjach konsumpcja jest zwykle raczej słaba. Jednocześnie istnieje duża podaż życia. Jednak ceny trzody chlewnej na europejskim rynku są również stabilne, informuje ISN. Cena holenderska nawet nieznacznie wzrasta o jeden eurocent.
Hiszpania i Dania nadal przodują w strukturze cenowej pięciu największych krajów UE zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Niemieckie ceny trzody chlewnej plasują się na końcu pośród pięciu największych krajów Unii Europejskiej zajmujących się hodowlą, informuje ISN. ISN tłumaczy mały plus w Holandii dobrze działającym eksportem i zmniejszeniem nadwyżki na rynku. Rynki w Hiszpanii, Francji i Danii czerpią obecnie korzyści z dobrego eksportu.
Czytaj też: Ceny świń w Chinach gwałtownie spadają przez rosnące stada!
Ceny trzody chlewnej według VEZG utrzymują się na poziomie 1,19 euro
Na rynku świń rzeźnych nadal występuje
Ceny trzody chlewnej pozostają niezmienione w stosunku do poprzedniego notowania – i dlatego nadal są na najniższym poziomie od stycznia 2011. W tym tygodniu również nie było przedziału cenowego.
Liczba świń zgłoszonych do obrotu była nieco niższa niż w poprzednim tygodniu i wynosiła 372 000. To o około 1 procent mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy zarejestrowano 376 100 świń.
Średnia masa rzeźna wynosiła 102,6 kilogram. To kolejny bardzo silny wzrost o 0,6 kilograma w porównaniu z poprzednim tygodniem.
W wyniku szybszego rozwoju sprzedaży prosiąt można spodziewać się nieznacznego wzrostu cen prosiąt w obecnym drugim tygodniu kalendarzowym nowego roku
– informuje VEZG.
Cena prosiąt o wadze 25 kilogramów (grupa 200 sztuk) w okresie od 11 stycznia do 17 stycznia wynosi 24 euro za sztukę.
agrarheute.com/fot.Pixabay/Pxhere
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ceny pszenicy biją wszelkie rekordy! Przebiły poziom 240 euro za tonę!
- Ceny produktów rolnych na świecie będą rosły w najbliższym czasie!
- Piwo – wzrost cen, spadek sprzedaży, regulacyjna niepewność
- Ceny rzepaku biją kolejne rekordy przez bardzo małą podaż!
- Indeks Cen Detalicznych: W styczniu liderami cenowych spadków były pieczywo i nabiał
- Ceny produktów mleczarskich nadal utrzymują trend wzrostowy!
- Ceny trzody chlewnej notują wzrost drugi tydzień z rzędu!
- Ceny trzody chlewnej po miesiącach stagnacji nareszcie wrosły!
- Ceny gruntów rolnych notują gwałtowne wzrosty w USA!
- Ceny świń w Tajlandii wzrosną przez wznowienie eksportu do Wietnamu