Ceny trzody chlewnej wciąż utrzymują się na niskim poziomie!

Ceny trzody chlewnej w Niemczech wciąż nie są w stanie uwolnić się od utrzymującego się niskiego poziomu od wielu tygodni. Natomiast rynek europejski powoli zaczyna kontynuować dobrą passę.
Ceny trzody chlewnej według indeksu VEZG utrzymują się na poziomie 1,19 euro za punkt indeksowy
Stowarzyszenie Producentów Bydła i Mięsa (VEZG) pozostawiło rekomendowane ceny trzody chlewnej na nowy tydzień uboju do 10 lutego na poziomie 1,19 euro za punkt indeksowy. Przedział cenowy nie został określony.
VEZG określiło liczbę świń zarejestrowanych do uboju na 312 100 sztuk; to o 9,7 procenta mniej niż w poprzednim tygodniu, w którym zafakturowano 345 700 świń.
Średnia masa rzeźna zmniejszyła się o 0,8 kilograma do 101,7 kilograma w porównaniu z poprzednim tygodniem. W ciągu ostatniego tygodnia nawis wieprzowy w Niemczech zmniejszył się o 90 000 sztuk świń.
Ceny trzody chlewnej za prosięta 25 kilogramów prosiąt w grupie 200 podana przez VEZG za okres od 1 lutego do 7 wynoszą 28 euro za sztukę. To kolejny niewielki plus w stosunku do poprzedniego tygodnia w wysokości 2 euro.
Ceny uboju loch nieco wzrosła i została określona przez VEZG w okresie od 4 do 10 lutego na 0,70 euro za kilogram ceny bazowej SG z gospodarstwa. W porównaniu z poprzednim tygodniem to niewielki plus 5 eurocentów. Przedział w górnym krańcu został zwiększony o tę samą kwotę i wynosi od 0,65 do 0,70 euro za kilogram SG.
Czytaj też: GUS zaprezentował ceny skupu ważniejszych produktów rolnych w grudniu 2020
Ceny trzody chlewnej – Belgia odnotowuje pierwsze od dłuższego czasu wzrosty
Zdaniem grupy interesu hodowców trzody chlewnej w Niemczech (ISN), po dłuższym okresie można wreszcie zauważyć pierwsze promienie nadziei na europejskim rynku świń rzeźnych. W wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej odnotowuje się wzrosty.
W Belgii ceny trzody chlewnej zanotowały wzrost o 3 eurocenty. Notowania belgijskie utrzymują czerwoną latarnię w Europie od końca listopada ze skorygowaną wagą ubojową 0,98 euro za kilogram. Teraz impulsy popytowe i ożywiony handel powodują niewielki wzrost cen. Zmniejszyła się różnica w stosunku do europejskiego poziomu cen.
Według ISN europejski rynek świń rzeźnych nadal charakteryzuje się szeroką gamą świń, która jednak wydaje się maleć. Jest to zauważalne w mniej lub bardziej wyraźnie malejącej masie ubojowej. Ubój zwykle przebiega na granicy wydajności.
Jednocześnie oferowany towar wydaje się być dobrze rozprowadzony na rynku krajowym. Eksport do Chin jest nadal ważną siłą napędową dla zatwierdzonych krajów UE i pomaga odciążyć europejski rynek.
agrarheute.com/fot.Pixabay/Pxhere