Ceny trzody chlewnej po miesiącach stagnacji nareszcie wrosły!
Podaż świń w Niemczech nadal spada, tak więc sytuacja rynkowa wyraźnie się poprawia. Ceny trzody chlewnej ponownie rosną po raz pierwszy od miesięcy.
Ceny trzody chlewnej rosną w Niemczech i kilku innych europejskich krajach
Nieznacznie rosnące ceny trzody chlewnej są również zgłaszane z kilku krajów europejskich , donosi grupa interesu hodowców świń w Niemczech (ISN) w swoim cotygodniowym przeglądzie rynku. Poza Niemcami z rozpoczynającego się ożywienia włączono także Francję i Danię. Wydaje się, że rynek w tym kraju stopniowo się zmienia.
Nieoczekiwanie ostry początek zimy z zauważalnymi ograniczeniami logistycznymi spowodował ostatnio pewne problemy jak donoszą obserwatorzy rynku. Jednak podaż w Niemczech nadal znacznie spada, więc sytuacja na rynku wyraźnie się poprawia, według ISN.
Przede wszystkim wysokie ceny trzody chlewnej można osiągnąć przy eksporcie do Chin jeśli jest taka możliwość. Zgodnie z tymi możliwościami eksportowymi ceny różnią się również między krajami europejskimi, a czasem także wewnątrz kraju. Z tego powodu różnica w cenie skorygowanego notowania między Hiszpanią a Niemcami wynosi aż 38 centów, obliczył ISN.
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój sutuacja jest pandemia koronawirusa i jej konsekwencje dla gastronomii oraz turystyki. Popyt z tych segmentów nadal nie ma pilnie potrzebnego impulsu do dalszego wzrostu cen.
Czytaj też: Ceny skupu tuczników nieco lepsze, ale dramat branży trwa
Ceny trzody chlewnej wzrosły do poziomu 1,21 euro za punkt indeksowy według VEZG
Na niemieckim rynku świń rzeźnych nadwyżka
Ogólnie sytuacja na rynku jest jednak nieco bardziej przyjazna, więc ceny nieznacznie rosną – informuje Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów (VEZG).
VEZG podaje, że ceny trzody chlewnej wynoszą 1,21 euro za punkt indeksowy w okresie od 18 do 24 lutego. Ceny trzody chlewnej wzrosły o 2 centy w porównaniu do poprzedniego notowania. Przedział cenowy w tym tygodniu wynosił od 1,19 do 1,25 euro za kilogram.
Liczba świń zarejestrowanych do sprzedaży była ponownie nieco wyższa niż w poprzednim tygodniu i wynosi 259 200. To o dobre 4 procent ponad 249200 świń za które wystawiono rachunki w poprzednim tygodniu.
Średnia waga rzeźna wynosiła 100,4 kilograma. To kolejny znaczący spadek o 0,6 kilograma w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Cena za prosięta 25 kilogramów (grupa 200 sztuk) w okresie od 15 do 21 lutego wynosi 32,50 euro za sztukę. To kolejny plus w porównaniu do poprzedniego tygodnia, wynoszący 2 euro za prosię.
agrarheute.com/fot.Pixnio/Pixabay
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ceny papryki importowanej w Polsce wzrosły o ponad 200 procent!
- Ceny żywności będą rosły w podobnym tempie do wynagrodzeń
- Ceny zbóż – gwałtowne wahania i panika z powodu raportu USDA
- Ceny pszenicy – nowy tydzień rozpoczął się od spadków na giełdach!
- Ceny trzody chlewnej – pandemia i pogoda spowalniają wzrosty!
- Ceny wieprzowiny na Ukrainie stabilizują się po świętach
- Droższa żywność już niedługo? Konsumenci muszą się przygotować