Ceny świń utrzymują się, ale na rynku prosiąt dramat przez ASF

Jak informuje VEZG ceny świń na niemieckich rynkach utrzymują się na stałym poziomie, ale rynek prosiąt przeżywa dramat. Wszystko przez wykryte u naszych zachodnich sąsiadów ogniska ASF, które sprawiły, że popyt na prosięta spadł praktycznie do zera. Problemy przez Niemców mają również Holendrzy, których kraj dla wielu eksporterów z zagranicy jest postrzegany jako „prowincja Niemiec”.
Ceny świń w Niemczech na stabilnym poziomie
Niemiecki rynek świń rzeźnych i prosiąt nadal przeżywa szok w wyniku kryzysu ASF. Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów (VEZG) poinformowało, że po wcześniejszym gwałtownym spadku ceny świń pozostaną niezmienione w nowym tygodniu uboju. Gorzej jest w przypadku prosiąt. Pomimo spadku cen, popytu na prosięta praktycznie nie ma.
W branży mięsnej ostatnio dokonano jedynie niewielkich korekt poszczególnych pozycji, ale najważniejsze jest to, że cała tusza została sprzedana na poziomie mniej więcej z poprzedniego tygodnia. W szczególności krajowy niemiecki popyt ponownie prezentuje się prawidłowo, co można przypisać lepszym prognozom pogody na nadchodzący tydzień.
O ile ceny świń się stabilizują, rynek nadal jest zaniepokojony sytuacją eksportową. Niemiecki eksport do krajów trzecich został wstrzymany ze względu na przepisy o obowiązkowym zapewnieniu wolności od ASF na świadectwach weterynaryjnych. Chiny, Korea Południowa i Japonia również oficjalnie wstrzymały dostawy z Niemiec, po tym jak wykryto pierwsze ognisko wirusa w kraju. Teraz okaże się, czy rząd federalny może nadal negocjować z Chińczykami eksport zgodnie z zasadą regionalną. W przeciwnym razie rynek niemiecki pozostanie napięty.
Protest rolników w Warszawie zlekceważony! Groźna ustawa procedowana bez konsultacji z rolnikami!
Ceny świń w Holandii spadają, brak sprzedaży prosiąt
W Holandii firma Vion obniżyła w tym tygodniu ceny świń o 8 centów, do 1,44 euro. Eksperci rynkowi nie są w stanie powiedzieć, jakie konsekwencje będzie miał wybuch ASF w Niemczech dla holenderskich hodowców świń w perspektywie średnioterminowej.
Holenderski portal rolniczy Nieuwe Oogst donosi, że problem może się jeszcze bardziej powiększyć. Wszystko przez rynek prosiąt i zwyczajny brak popytu. Według eksperta rynkowego Benny'ego ten Thije z Varkenshandel Dijk, wielu południowoeuropejskich importerów postrzega Holandię jako „prowincję Niemiec” i z powodu ASF u naszych zachodnich sąsiadów, nie odważają się już kupować prosiąt z Holandii.
VEZG podaje, że ceny świń wynoszą 1,27 euro za punkt indeksowy w okresie od 17 września do 23 września. Oznacza to, że nie zmieniły się one w porównaniu do poprzedniego notowania, które z kolei spadło o 20 centów. Liczba świń zarejestrowanych do obrotu została określona jako 259 300 sztuk, a zatem była o dobre 9 procent większa niż w poprzednim tygodniu, kiedy zarejestrowano 237 600 świń. Średnia waga rzeźna wynosiła 97,2 kg. Jest to spadek masy rzeźnej o 0,1 kg w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Ceny świń – ceny prosiąt drastycznie spadają
Niemiecki rynek prosiąt jest pod presją ASF. Na tle znacznie osłabionego popytu ceny prosiąt gwałtownie spadły w tym tygodniu. Ceny świń za prosięta 25 kg (grupa 200 sztuk) to nadal 27 euro za sztukę. Handlowcy zgłaszają oferty, które są nadal znacznie poniżej tej ceny. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena prosiąt została skorygowana o 12 euro.
VEZG informuje, że nie można zapobiec znacznym obniżkom cen w nowym tygodniu uboju. Na rynek macior rzeźnych mają również wpływ wydarzenia ASF. Za okres od 17 września do 23 września cena została podana jako 0,71 euro za kg SG. W porównaniu do tygodnia średnie ceny świń spadły o 10 centów. Przedział cenowy wahał się od 0,71 do 0,75 euro za kg SG.
agrarheute.com/fot.pixabay