Talk icon

Informacje

14-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż – światowy rynek ponownie notuje trend wzrostowy

Ceny zbóż

Przed opublikowaniem raportu USDA ceny zbóż w Europie i USA spadły już do kilku tygodniowych minimów – teraz rynek znów wrócił na plus. Jakie są prognozy USDA.na najbliższe tygodnie?

Ceny zbóż zanotowały wzrosty na wszystkich najważniejszych światowych rynkach

Oczywiście rynki obawiały się znacznie silniejszych korekt danych. Najważniejsze wyniki to: Większe zbiory kukurydzy w USA i trochę więcej amerykańskiej soi. Rewizja w górę globalnych zbiorów pszenicy – ale także większy eksport – i znacznie większe zbiory kukurydzy w Chinach.

W piątek wieczorem około 19:30 kontrakt na pszenicę przednią (grudzień) w Chicago oscylował po cenie 692 centów za buszel. Natomiast bogata w białko pszenica jara uprawiana na północy USA i Kanady wzrosła o 7 centów - do 880 centów za krzak.

Ceny zbóż w przypadku kukurydzy z nowych zbiorów w USA (grudzień) wzrosła o 7 centów do 517 centów za buszel na CBOT. Nasiona soi wzrosły nawet o 20 centów do 1292 centów za krzak. Ceny rzepaku w Kanadzie wzrosły o 15 CAD – do 867 CAD za tonę.

Pozytywne specyfikacje z zagranicy pojawiły się trochę za późno na europejskie ceny zbóż – ponieważ handel zakończył się tutaj wcześniej. Na MATIF w Paryżu wiodący kontrakt na pszenicę za grudzień spadł o prawie 2 euro – do 238 euro za tonę. W kontrakcie na kukurydzę na nowe zbiory (listopad) ceny również spadły o 2 euro do 222 euro za tonę.

Ceny rzepaku wzrosły nieznacznie o 1 euro – do poziomu 571 euro za tonę. Przed raportem USDA ceny zbóż w Europie i USA spadły już do kilkutygodniowych minimów.

Czytaj też: Ceny kukurydzy – rynek czeka na nowe prognozy USDA

Ceny zbóż – USDA przewiduje wyższą produkcję, podaż, konsumpcję oraz większe zapasy końcowe

W globalnych prognozach dotyczących pszenicyCeny zboz 0215 na 2021/22 USDA spodziewa się we wrześniu nieco większej podaży, wyższej konsumpcji, większego obrotu i wyższych zapasów końcowych co przełoży się na ceny zbóż. Produkcja została zrewidowana w górę o 3,4 miliona ton do 780 milionów ton. Produkcja Australii została zwiększona o 1,5 miliona ton do 31,5 miliona ton dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Byłaby to trzecia co do wielkości uprawa pszenicy w Australii.

Według aktualnych danych produkcja w Indiach wzrosła o 1,5 miliona ton do 109,5 miliona ton. Byłby to piąty rekordowy plon w Indiach z rzędu. Produkcja w Chinach wzrosła o 900 tysięcy ton do 136,9 miliona ton, głównie na większym obszarze oszacowanym przez Krajowy Urząd Statystyczny.

Dla Unii Europejskiej USDA zwiększyło produkcję (pszenicy twardej i zwyczajnej) o 0,4 miliona ton do 139 milionów ton. Produkcja kanadyjska została zmniejszona o 1 milion ton do 23 milionów ton w oparciu o prognozę Statistics Canada opublikowaną 30 sierpnia. Produkcja w Argentynie została zmniejszona o 500 000 ton do 20 milionów ton ze względu na suche warunki.

Szacunkowe zbiory dla Rosji pozostały na niezmienionym poziomie 72,5 miliona ton, podobnie jak w przypadku Ukrainy z rekordowymi 33 milionami ton.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023