Talk icon

Informacje

15-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny świń – bez zmian w Niemczech i ciągłe spadki w Polsce

Ceny świń

W ostatnim tygodniu nie zanotowano większych zmian na rynku niemieckim. W dniu 8/09/2021 ceny świń według VEZG zostały utrzymane na niezmienionym poziomie 1,25 euro za kilogram/kg. W Unii Europejskiej presja cenowa nie ustaje i jest ona wynikiem wzrostu podaży żywca, słabej sprzedaży wieprzowiny, ograniczonego eksportu do Chin oraz zapełnionych magazynów. W Niemczech dodatkowo przetwórcy borykają się z problemem braku pracowników na liniach przetwórczych.

Ceny świń – producenci w całej Unii Europejskiej nie pokrywają kosztów przy obecnych poziomach

Notowania ISN w krajach unijnych nie napawają optymizmem. Producenci w całej Unii Europejskiej nie pokrywają kosztów produkcji. W Belgii cena spadła o 9 centów w stosunku do ubiegłego tygodnia. W Holandii (-4 ₵ t/t), w Danii (-3₵ t/t), a w Hiszpanii (-2₵ t/t). Chińscy inspektorzy kontrolują rzeźnie w Hiszpanii i Francji. Rośnie niepewność, czy kontrole nie zakończą się cofnięciem licencji dla kolejnych zakładów.

Chińscy producenci ponoszą również straty. W związku z tym USDA prognozuje spadek produkcji wieprzowiny w Państwie Środka o 14 procent w 2022 roku.

W notowanych krajowych, pomimo braku zmian ceny niemieckiej, średnie ceny świń spadły o ponad 10 groszy za kilogram klasy E i wynoszą obecnie około 5,80 złotego.

Czytaj też: Ceny zbóż – światowy rynek ponownie notuje trend wzrostowy

Ceny świń spadły w Chinach o połowę od maja 2021 roku

Tylko w sierpniu ceny wieprzowiny na chińskimCeny swin 01 rynku terminowym w Dalian spadły o 30 procent – do zaledwie 1,71 euro za kilogram żywej wagi. Ceny świń spadły o ponad połowę od maja. W rezultacie Chiny próbują teraz spowolnić import – ponieważ na rynku jest oczywiście wystarczająco dużo taniej wieprzowiny.

Hiszpania jest zdecydowanie największym europejskim dostawcą – po zakazie eksportu do Niemiec związanym z ASF. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Chiny cofnęły licencje eksportowe na wieprzowinę z siedmiu zakładów produkcyjnych w Hiszpanii. Wyjaśnia to również dużą dodatkową presję cenową na rynku niemieckim. Podane powody cofnięcia licencji są różne i pozornie koncentrują się na błędach formalnych w niezbędnych dokumentach lub na nieprawidłowych kontrolach online.

Według hiszpańskiego przemysłu wieprzowego, chiński rząd chce stopniowo zmniejszać swoją zależność od wieprzowiny z zagranicy. Tymczasem Chińczycy nadal zwiększają populację świń i starają się zwiększyć swoją samowystarczalność. Strategia ta jest wspierana przez dodatkowe kontrole i bariery w eksporcie z Hiszpanii i innych krajów Unii Europejskiej.

Europejski rynek wieprzowiny jest zależny od eksportu, zwłaszcza do Chin, więc spadające chińskie ceny świń znajdują odzwierciedlenie również w Europie

– powiedział europejski eksporter mięsa.

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023