Talk icon

Informacje

22-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny świń: poważny kryzys egzystencjalny dla niemieckich hodowców

Ceny świń

Ceny świń w Niemczech utrzymują się na niskim poziomie i nie słabną nadal ogromne straty ekonomiczne wśród producentów tuczników i prosiąt. Hodowcy świń dłużej nie wytrzymają. Na razie nie widać poprawy, ponieważ zaległości świń i prosiąt, które nie zostały wprowadzone na rynek, stają się coraz większe.

Ceny świń i prosiąt pozostają na wyjątkowo niskim poziomie.

Dla niemieckich hodowców niskie ceny świń oznaczają, że ogromne straty ekonomiczne wśród tuczników i producentów prosiąt nadal nie są kontrolowane. Hodowcy trzody chlewnej nie mogą wytrzymać dłużej. Jednak na razie nie widać poprawy, ponieważ zaległości świń i prosiąt, które nie zostały wprowadzone do obrotu, rosną.

Grupa interesu hodowców trzody chlewnej w Niemczech (ISN) zakłada obecnie nawis około 400 000 świń. Eksperci ISN szacują, że co tydzień dodaje się od 70 000 do 90 000 zwierząt. Dlatego ISN wzywa do jak najszybszego ponownego uruchomienia ograniczonych firm zajmujących się ubojami. Byłoby to możliwe dzięki bardziej elastycznym godzinom pracy pracowników rzeźni.

Jednak rzeźnie Weidemark w Sögel i zakład Vion w Emstek nadal prowadzą ubojnię na znacznie zmniejszonym poziomie. W zakładzie Tönnies w Rheda-Wiedenbrück, gdzie obój został zawieszony na cztery tygodnie w lecie, zdolności produkcyjne nie zostały jeszcze w pełni zwiększone. Taki stan rzeczy oczywiście wpływa na ceny świń.

ISN obawia się, że na tle szybko rosnącej liczby infekcji koronawirusowych, rośnie obawa rolników i rzeźników, że druga fala pandemii może mieć bardzo negatywny wpływ na i tak już bardzo schorowane rynki świń.

Jest kompromis ministrów rolnictwa w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej!

Ceny świń nie odbiją się przez nawisy

Po raz kolejny ceny świń rzeźnych, macior i prosiąt w Niemczech pozostają stabilne na bardzo niskim poziomie, jaki osiągnęły. Tylko w Belgii ceny wieprzowiny są nawet niższe niż niemieckie ceny. Rynek belgijski jest również pod presją, ponieważ mniej belgijskich świń rzeźnych jest poddawanych ubojowi w Niemczech i pozostaje w ich własnym kraju na ubój.

Notowania dla świń w Hiszpanii i Francji są zwykle nieco słabsze. Również Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów (VEZG) informuje dzisiaj, że nawisy na niemieckim rynku świń rzeźnych nadal rosną. Ceny świń pozostają jednak na niskim poziomie.

Powód? Rynek mięsa wykazuje w tym tygodniu wyraźnie zrównoważony trend. Sprzedawcy żywności ostrożniej planują nadchodzący tydzień. Ceny świń w przypadku najważniejszych partii mięsa są obecnie stabilne. Jedynie kotlety i łopatki wieprzowe wykazują minimalne spadki cen. Ogólnie rzecz biorąc, rozwój rynku można określić jako stabilny, ale niski.

Ceny świń bez zmian

VEZG podaje, że ceny świń wynoszą obecnie 1,27 euro Ceny swin za punkt indeksowy w okresie od 22 października do 28 października. Ceny pozostają niezmienione w stosunku do poprzedniego notowania.

Liczba świń zarejestrowanych do sprzedaży wzrosła dramatycznie i została określona jako 326 600 sztuk. To o dobre 14% więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy zarejestrowano już 285 300 świń. Średnia waga rzeźna wynosi obecnie 99,8 kg. To kolejny znaczący wzrost o 0,3 kg w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Również ceny świń w przypadku prosiąt są niezwykle niskie. Rosną za to trudności z ich sprzedażą na niemieckim rynku. Cena za prosięta 25 kg (grupa 200 sztuk) za okres od 19 października do 25 października to nadal tylko 27 euro za sztukę. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena prosiąt nie uległa zmianie.

Ceny świń w przypadku loch utrzymują się na poziomie 71 centów Sytuacja na rynku macior rzeźnych pozostaje bez zmian. VEZG informuje, że ceny pozostaną niezmienione na niskim poziomie. Za okres od 15 do 21 października cena została podana jako 0,71 euro za kg SG. W porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena nie uległa zmianie.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023