Ceny soi – pasze białkowe notują obecnie rekordowe wartości!

Ceny pasz białkowych stale rosną. Nic dziwnego, ponieważ ceny soi w USA osiągnęły poziom nie widziany od 6 lat. Głównym powodem wzrostu cen jest: pogoda w Ameryce Południowej, która jest wciąż zbyt sucha i wynikający z niej spadek prognoz zbiorów.
Ceny soi są obecnie najwyższe w argentyńskich portach
Najważniejsza na świecie pasza białkowa jest obecnie jeszcze droższa w portach eksportowych Ameryki Południowej . W bardzo napiętym globalnym bilansie soi nie ma obecnie praktycznie miejsca na błędy
– powiedział amerykański analityk, wyjaśniając nerwowość rynku i stale rosnące ceny soi.
Przyczyny wzrostu cen są następujące: Wciąż zbyt sucha pogoda w Ameryce Południowej i wynikające z tego malejące zbiory soi i kukurydzy w Brazylii i Argentynie. Ponadto strajkują dokerzy w Argentynie. Do tego dochodzi bardzo silny popyt importowy Chin i spodziewany rekord chińskiego importu soi. Wprowadzenie wysokiej rosyjskiej taryfy eksportowej na eksport soi ma również co najmniej efekt psychologiczny.
Dlatego też w niemieckich portach importowych ceny soi również wzrosły – nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze szczytu z połowy listopada. W tym czasie mączka sojowa w porcie importowym w Hamburgu kosztowała 409 euro za tonę! Do połowy grudnia ceny ponownie spadły poniżej 370 euro – tylko po to, by od tego czasu ponownie gwałtownie wzrosnąć. W Hamburgu śruta sojowa kosztowała już niecałe 390 euro za tonę, a ceny najwyraźniej nadal rosną. W przypadku dostawy w lutym żądania cenowe ponownie wynoszą prawie 400 euro za tonę.
Podobnie wygląda rozwój śruty rzepakowej . Tutaj ceny w porcie w Hamburgu wzrosły do połowy listopada do 290 euro, a następnie ponownie spadły do 270 euro.
Pod koniec ubiegłego tygodnia śruta sojowa była ładowana w portach eksportowych USA za 480 dolarów za tonę – o około 10 dolarów drożej niż tydzień wcześniej. Ceny soi w brazylijskich portach eksportowych były ostatnio podobnie wysokie, a w Argentynie kupujący musieli zapłacić nawet 495 dolarów za tonę – to także o 10 dolarów więcej niż tydzień wcześniej.
Czytaj też: Ceny kukurydzy notują wzrosty pomimo malejącego popytu!
Ceny soi – susza w Ameryce Południowej obniża prognozy zbiorów i powoduje wzrosty
Ceny soi wzrosły do 6-letniego maksimum, ponieważ niesprzyjająca pogoda w Ameryce Południowej i strajk pracowników w Argentynie ponownie podsyciły obawy o światowe dostawy soi. Siewy soi w Argentynie zostały spowolnione przez suszę, podała w zeszłym tygodniu Giełda Zbóż w Buenos Aires, podczas gdy Brazylia – która otrzymała nieco więcej deszczu – również nadal cierpi z powodu dużego deficytu wilgoci.
Ponadto ponad 100 statkom towarowym uniemożliwiono w poniedziałek załadunek towarów rolnych w Argentynie, ponieważ strajk pracowników portowych trwał drugi tydzień i sparaliżował eksport.
Ostatni tydzień był kolejnym bardzo suchym tygodniem w większości Argentyny. W Brazylii utrzymywały się słabe opady deszczu. Prognozy przynoszą trochę więcej deszczu do Brazylii, podczas gdy Argentyna pozostaje w większości sucha. Wielu analityków ponownie obniżyło swoje prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy i soi w Brazylii o 1 do 2 milionów ton co przełożyło się na rosnące ceny soi
– donoszą analitycy
Również w przypadku Argentyny prognozy dotyczące kukurydzy i soi zostały zmniejszone o 1 milion ton. W raporcie giełdy zbożowej Buenos Aires z Argentyny zapasy kukurydzy zostały ocenione jako dobre lub bardzo dobre na poziomie 24 procent. To o 18 punktów procentowych mniej niż w roku poprzednim. W przypadku soi oceny są dobre lub bardzo dobre na poziomie 50 procent. To o 5 punktów procentowych mniej niż w zeszłym tygodniu i o 3 punkty procentowe mniej niż w ubiegłym roku.
agrarheute.com/fot.Pixabay