Talk icon

Informacje

22-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny słomy w Niemczech są najwyższe od 16 miesięcy!

Ceny słomy

W październiku ceny słomy w Niemczech nadal rosną i osiągnęły poziom najwyższy od 16 miesięcy. W październiku nastąpił jeszcze większy wzrost cen słomy – o prawie 6 euro do 89 euro za tonę dużej beli.

Ceny słomy – w tym roku pasza jest rzadka i droga w Niemczech

W październiku ceny słomy w Niemczech wzrosły szczególnie gwałtownie – do najwyższego poziomu od 16 miesięcy. Ale siano również wzrosło w funduszach federalnych. Sytuacja podażowa w regionach jest ewidentnie szczególnie odmienna w tym roku – w zależności od regionalnego rozwoju opadów.

Pasza dla zwierząt jest rzadkością

– mówi Bernd Weber, rzecznik Heskiego Stowarzyszenia Rolników.

Mówi, że niektóre regiony są szczególnie dotknięte tym problemem. Tam łąki rosły bardzo skąpo z powodu braku wody . Rolnicy musieliby dokupować paszę lub zmniejszyć liczbę zwierząt.

Kiszonka używana jako pasza dla zwierząt nie przyniosła oczekiwanych plonów, które byłyby konieczne do wypełnienia luk

– mówi przedstawiciel związku rolników z Hesji.

Zakup paszy jest nie tylko drogi, ale także często czasochłonny. Ponieważ z reguły rolnicy w regionie są podobnie dotknięci, dlatego pasza często musi być transportowana na większe odległości. A to kosztuje.

Czytaj też: Terminale zbożowe – KOWR podpisze umowy kupna

Ceny słomy – duża rozpiętość cenowa w zależności od landu

Ceny słomy rosły tym razem szybciejCeny slomy 02 niż ceny siana. W październiku kupujący muszą wydać budżet federalny w wysokości 89 euro za tonę dużej beli. To o 6 euro więcej niż w poprzednim miesiącu o 5 euro więcej niż przed rokiem. Ogólnie rzecz biorąc, ceny słomy wzrosły w siedmiu landach związkowych. Na przykład o 8 euro w Dolnej Saksonii Wschodniej i 5 euro w Dolnej Saksonii Zachodniej. Westfalia również zgłosiła wzrost cen o 5 euro.

Zdecydowanie najwyższe ceny słomy odnotowano w październiku w Szlezwiku-Holsztynie na poziomie 125 euro za tonę. Za nimi jest Nadrenia-Palatynat z 95 euro i Hesja z 92 euro za tonę. Na obszarach dwóch izb w Dolnej Saksonii podawane ceny są zaskakująco daleko od siebie – między 68 a 85 euro.

We wschodnich landach również rozpiętość cen słomy jest bardzo szeroka i waha się od 90 euro za tonę w Brandenburgii do 50 euro za tonę w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023