Ceny skupu świń pozostają na dramatycznie niskim poziomie

Ceny tuczników w krajach Północnej i Centralnej Europy zostały utrzymane na niskim poziomie w stosunku do tygodnia poprzedniego. Sezonowe spadki widoczne są w na południu w Hiszpanii i Francji. Podaż żywca wieprzowego utrzymuje się na wysokim poziomie – informuje KZP-PTCH. Ceny skupu świń spędzają tym sezonie sen z powiek hodowcom, który sprzedają zwierzęta w cenach poniżej poniesionych kosztów produkcji.
Ceny skupu świń i inne problemy
Do tego dochodzą problemy z utrzymaniem mocy ubojowych i przetwórczych z powodu pandemii Covid-19 oraz problemy eksportowe Niemiec na rynki azjatyckie z powodu ASF. Jeden z dwóch zakwestionowanych przez Chiny duńskich zakładów mięsnych, gdzie wykryto u pracowników koronawirusa, uzyskał ponownie pozwolenie na eksport. Drugi zapewne uzyska podobną zgodę wkrótce. Belgia jako kraj wolny od wirusa ASF za kilka tygodni prawdopodobnie wznowi wysyłkę wieprzowiny do Chin, ale to tylko jest kropla w morzu potrzeb – informuje KZP-PTCH.
Ceny skupu świń – co dzieje się w Europie?
Pomimo zwiększonego popytu na wieprzowinę w okresie świątecznym rynek niemiecki nie będzie w stanie zagospodarować nadprodukcję żywca wieprzowego w krótkim czasie. Prawdopodobnie uporanie się z problemem może potrwać nawet do lutego 2021. Interwencja na unijnym rynku w postaci dopłat do prywatnego przechowalnictwa może być nieskuteczna, jeżeli zostanie wprowadzona zbyt późno – informuje KZP-PTCH.
Czytaj także: Grypa ptaków znów zaatakowała! Jest ognisko w miejscowości Kiełpiny!
W dniu 2/12/2020 w notowaniach VEZG cena tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie sprzed tygodnia 1,19 €/kg (wbc). W krajowych notowaniach ceny skupu świń przestały spadać. Jest to jednak żadne pocieszenie dla producentów świń, skoro do każdej sprzedanej sztuki trzeba dołożyć. Ceny skupu na wagę żywą ustabilizowały się na bardzo niskim poziomie 3,50 zł/kg, a za kilogram KL E rolnicy średnio mogą otrzymać 4,60 zł/ kg netto. Przypuszczamy, że do końca roku nie należy spodziewać się dużych zmian na rynku – czytamy w komunikacie.
Resort rolnictwa uznał racje rolników i ogłosił, że wsparcie dla cyklu otwartego zostanie udzielone w pierwszym kwartale 2021 roku. Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać do 20 grudnia 2020 roku.
KZP-PTCH/fot/pixabay