Talk icon

Informacje

18-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy ponownie wystrzeliły w górę na świecie!

Ceny pszenicy

Eksportowe ceny pszenicy ponownie wzrosły w zeszłym tygodniu w Rosji i Europie. Jednym z powodów było opublikowanie przez rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa planu wprowadzenia kontyngentu na eksport zboża.

Ceny pszenicy – Rosja z kontyngentem eksportowym

Eksportowe ceny pszenicy ponownie wzrosły w zeszłym tygodniu w Rosji i Europie. Jednym z powodów było opublikowanie przez rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa planu wprowadzenia kontyngentu na eksport zboża. Perspektywa bardzo dużych zbiorów w Australii uniemożliwiła dalszy wzrost cen.

Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5 procenta była ładowana na pokład bez opłat na pokładzie w portach nad Morzem Czarnym pod koniec ubiegłego tygodnia po cenie 256 dolarów za tonę. Dane Komisji Europejskiej pokazują wzrost o 5 dolarów w porównaniu z poprzednim tygodniem. W tym samym czasie pszenica we francuskim porcie eksportowym Rouen kosztowała 255 dolarów za tonę. Był to wzrost w wysokości 7 dolarów w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Ceny pszenicy były w tym dniu znacznie wyższe w Zatoce Stanów Zjednoczonych – tu kupujący za pszenicę Chicago musieli zapłacić 269 dolarów za tonę.

Czytaj też: Ceny buraków 2020 – jest już komunikat KSC S.A.

Ceny pszenicy na europejskim rynku kontraktów terminowych nieznacznie spadły

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny pszenicyCeny pszenicy 029 nieznacznie spadły w poniedziałek i były notowane na poziomie 209 euro za tonę. To wzrost o 1 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem. W porcie eksportowym w Hamburgu ceny pszenicy z dostawami po raz ostatni wzrosły w listopadzie, ale również nieznacznie spadły w poniedziałek i były notowane na poziomie 211 euro za tonę. W porównaniu z poprzednim tygodniem to nadal plus 1 euro.

W przypadku jęczmienia paszowego oferty cenowe w porcie w Hamburgu wyniosły w poniedziałek 184 euro za tonę, o około 1 euro więcej niż tydzień temu. W poniedziałek w Hamburgu za żyto chlebowe zaoferowano 170 euro, czyli o 1 euro więcej niż tydzień temu.

Według danych Komisji Europejskiej do 15 listopada Europejczycy wysłali do krajów trzecich około 8,8 miliona ton pszenicy – to o 23 procent mniej niż przed rokiem. Zgłoszono wielkość wywozu jęczmienia w wysokości 3 milionów ton, to o 8 procent mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Francja wyeksportowała dotychczas 2,3 miliona ton pszenicy i 1,2 miliona ton jęczmienia.

Do tej pory głównymi odbiorcami pszenicy europejskiej były Algieria, Chiny, Arabia Saudyjska, Nigeria i Maroko. Najważniejszymi krajami docelowymi dla jęczmienia są Arabia Saudyjska i Chiny oraz – znacznie wyprzedzając Algierię, Maroko i Tunezję.

agrarheute.com/fot.Needpix

swiatrolnika.info 2023