Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Strategia rolnictwa uprawnego – niemieckie plany na następne 15 lat

Strategia rolnictwa uprawnego

Strategia rolnictwa uprawnego do 2035 roku została opublikowane w internecie przez niemieckie Federalne Ministerstwo Rolnictwa. Celem jest dyskusja nad strategią, która została na tę chwilę przedłużona do końca sierpnia. Do tej pory zarejestrowało się 2250 osób. Jak dotąd otrzymano około 1000 odpowiedzi i 745 komentarzy.

Strategia rolnictwa uprawnego – debata publiczna w Niemczech

Dyskusja została przedłużona do 31 sierpnia 2020 roku. Federalne Ministerstwo Rolnictwa po raz pierwszy stawia na szeroki udział swoich celów w tej formie. Początkowo udział online był planowany tylko do końca lipca. Zainteresowani rolnicy, naukowcy, konsumenci, a także przedstawiciele krajów związkowych oraz stowarzyszeń rolniczych i ekologicznych mogą teraz składać swoje opinie przez kolejny miesiąc.

Strategia rolnictwa uprawnego do 2035 roku ma na celu wdrożenie dalszych opcji w rolnictwie, które będą istnieć w gospodarstwach i będą oferować rzeczywistą wartość dodaną.

Połowa gleb w Niemczech jest wykorzystywana w rolnictwie, z czego około 70 procent to grunty orne . Rolnictwo dostarcza zdecydowanie największą część podstawowej żywności i paszy dla zwierząt.

Wszyscy rolnicy w Niemczech musieli znacznie poprawić swoje wyniki na polach i w stodole. Dzięki badaniom i innowacjom osiągnięto ogromny wzrost produktywności. Obecnie jedno gospodarstwo statystycznie karmi około 155 osób. W 1900 roku było około dziesięciu osób.

Czytaj też: Zbiory pszenicy w Niemczech niższe niż przed rokiem

Strategia rolnictwa uprawnego – cele niemieckiego rolnictwa do 2035 roku

Jednak ten nieporównywalnie wysoki wzrost produktywnościStrategia rolnictwa uprawnego 02 niesie ze sobą wyzwania w zakresie ochrony środowiska i przyrody, ekonomii i akceptacji społecznej. Dlatego federalny minister ds. Żywności i rolnictwa przedstawił ekspertom dokument do dyskusji .

Strategia rolnictwa uprawnego 2035 jest poświęcona zabezpieczaniu plonów, ochronie zasobów, bioróżnorodności i zrównoważoności, wprowadzaniu nowych płodozmianów i ich rentowności oraz rozwiązywaniu sprzecznych celów.

Strategia rolnictwa uprawnego zawiera 50 punktów pokazujących, jak należy dalej rozwijać wykorzystanie rolnicze i bezpieczne żywienie ludzi oraz zwierząt, nie tracąc z oczu ochrony gleby jako zasobu. Tylko zdrowa gleba zapewnia dochód rolnictwa i dostawy regionalnej żywności.

Ponadto chodzi o większą różnorodność pól, lepszą jakość gleby, rasy roślin odporne na zmiany klimatyczne oraz postęp cyfryzacji w sektorze rolnym.

W związku z tymi złożonymi wyzwaniami udział online w strategii rolnictwa uprawnego do 2035 roku ma na celu promowanie konsensusu społecznego w zakresie zrównoważonej i zasobooszczędnej uprawy roli.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023