Ceny pszenicy w Europie wzrosły po eksplozji cenowej w Chicago

W środę ceny pszenicy w Europie wzrosły o prawie 6 euro do 198 euro za tonę. Bardzo gwałtownie wzrosły również ceny kukurydzy i rzepaku. Czynnikiem wyzwalającym wzrost cen zbóż była eksplozja cenowa na rynku kontraktów terminowych w Chicago. Tam raport USDA dotyczący zapasów kukurydzy, soi i pszenicy wywołał wzrost cen, który był całkowicie nieoczekiwany dla większości analityków.
Ceny pszenicy w Europie wzrosły
Przyczyną wzrostu ceny pszenicy, kukurydzy i soi był fakt, że zapasy były znacznie mniejsze niż oczekiwał rynek. Najwyraźniej sprzedaż pszenicy, kukurydzy i soi do Chin była znacznie wyższa niż pokazują oficjalne statystyki eksportowe - nawet jeśli weźmie się pod uwagę kupujących (zazwyczaj prywatnych kupców z Chin), którzy zgodnie z oficjalną nomenklaturą eksportową Stanów Zjednoczonych są określani jako „nieznani”.
Ponadto w opublikowanym w tym samym czasie przez USDA raporcie areał i produkcja pszenicy na zbiory w 2020 r. były mniejsze niż oczekiwali analitycy. Spodziewali się oni raczej korekty w górę - głównie ze względu na dobre zbiory pszenicy jarej na północy USA. W rezultacie ceny pszenicy z Chicago wzrosły o prawie 30 centów do 578 centów za krzak pod koniec handlu.
W przypadku kukurydzy premia wynosiła nadal od 14 do 379 centów za buszel, a ceny soi wzrosły o 30 centów do 1023 centów. Ceny zbóż na pozostałych platformach obrotu zostały dostosowane do tego wyższego poziomu cen - w tym na MATIF w Europie. Oprócz wzrostu ceny pszenicy z 6 do 198 euro za tonę, rzepak wzrósł o 4 euro do 385 euro za tonę, a kukurydza wzrosła o 3 euro do nieco poniżej 173 euro w MATIF. Ceny rosną również w Rosji i na innych rynkach eksportowych.
Kurtyka: połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie
Ceny pszenicy w USA – boom eksportowy oczyszcza magazyny
W każdym razie w USA korekty prowadzą do gwałtownej eksplozji ceny pszenicy, kukurydzy i soi z reakcjami dostosowawczymi na wszystkich światowych rynkach. I znowu głównym nabywcą są Chiny. Zapasy kukurydzy w USA spadły o 76,8 mln ton do zaledwie 50,7 mln ton w ciągu trzech miesięcy, a zapasy soi spadły o 23,3 mln ton do 14,3 mln ton. Zgodnie z kwartalnym raportem inwentaryzacyjnym Departamentu Rolnictwa USA, było to drugie co do wielkości wyczerpanie zapasów obu towarów.
W przypadku pszenicy zapasy wzrosły o prawie 31 mln ton do 50,8 mln ton w związku z bieżącymi zbiorami. Są to jednak najmniejsze zapasy zboża od pięciu lat w tym dniu. Ponadto obszar upraw i zebrane zbiory są najwyraźniej mniejsze niż wcześniej podano w księgach. USDA podaje łączny areał pszenicy na 17,9 miliona hektarów, w porównaniu z 18,4 miliona hektarów w zeszłym roku i 19,4 miliona hektarów dwa lata temu. Oczekiwane zbiory to tylko 49,7 mln ton - po 52,6 mln ton w roku poprzednim. Wszystkie te dany wpłynęły na ceny pszenicy w USA.
Ceny pszenicy – Algieria chce kupować więcej zboża z Rosji
Nieuchronne wejście Rosji na rynek importowy pszenicy do Algierii, niezwykle ważny dla Francji, powoduje również znaczne niepokoje wśród europejskich eksporterów tego zboża. Algierska państwowa agencja zbożowa OAIC opublikowała niedawno zmodyfikowane warunki przetargowe, które pokazują złagodzenie wymagań importowych dla bogatej w białko pszenicy mielonej, a tym samym umożliwiają import zboża z Morza Czarnego, a zwłaszcza z Rosji.
Obecnie bardzo wysokie ceny pszenicy w Rosji, która już dominuje na rynku największego na świecie importera, czyli Egiptu, ograniczają możliwości jego bezpośredniej sprzedaży w Algierii. Francja od dawna obawia się rosyjskich ambicji eksportu pszenicy do Algierii, co powinno również obniżyć wysokie koszty importu. Francja dostarcza około 5 milionów ton pszenicy w sezonie do Algierii, która jest głównym celem eksportu. To około 40% krajowego eksportu poza UE.
Rosyjskie ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w ostatnich tygodniach z powodu silnego eksportu i powolnej sprzedaży rolników, podczas gdy rząd zapowiedział wprowadzenie ograniczenia eksportu. Międzynarodowi handlowcy mogą sprzedawać ograniczone ilości rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy do Algierii po raz pierwszy w tym sezonie, a następnie zwiększać wolumen w następnym, jeśli będą również wspierani przez rosyjskie firmy, twierdzą handlowcy i analitycy.
agrarheute.com/fot.pxhere