Talk icon

Informacje

20-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy w Rosji są po raz pierwszy wyższe niż w Europie

Ceny pszenicy

Przyczyną gwałtownego wzrostu ceny pszenicy z Rosji jest wysoki popyt ze strony eksporterów i ograniczona podaż rolników. Coraz bardziej martwią się ekstremalnie suchą pogodą i dlatego coraz bardziej powstrzymują pszenicę przed obecnymi zbiorami. Analitycy twierdzą, że w Rosji (i na całym świecie) jest coraz więcej regionów, w których rolnicy spodziewają się, że susza wpłynie na uprawy w 2021 roku.

Ceny pszenicy w Rosji są najwyższe od lutego 2019 roku

Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5 procenta została załadowana na pokład w portach Morza Czarnego pod koniec ubiegłego tygodnia za 247 dolarów za tonę. To jest więcej o 5 dolarów w porównaniu do poprzedniego poprzedniego tygodnia i wzrost o 13 dolarów w ciągu ostatnich 14 dni. Jednocześnie są to najwyższe ceny pszenicy z Rosji od lutego 2019 roku.

W przypadku porównywalnej francuskiej pszenicy eksportowej Komisja Europejska zgłosiła ceny w wysokości 243 dolarów za tonę w najważniejszym porcie eksportowym, Rouen. To o 4 dolary mniej niż w Rosji. Ponadto po raz pierwszy od dłuższego czasu pszenica z Rosji jest droższa od porównywalnych jakości z UE. Pszenica w Zatoce Stanów Zjednoczonych jest nawet droższa niż w Rosji i wynosi 269 dolarów za tonę za załadowaną tam pszenicę.

Ceny pszenicy – susza na świecie odbija się na giełdzie w Chicago

Ceny pszenicy na rynku terminowym w ChicagoCeny pszenicy 028 osiągnęły niemal sześcioletnie maksiumum w piątek. Powód: sucha pogoda w ważnych regionach produkcyjnych na świecie – w tym w USA.

Prognozy pogody nadal nie przewidują poważnych zmian wilgotności gleby dla dużych części Morza Czarnego i Stanów Zjednoczonych

– powiedział agencji Reuters analityk Tobin Gorey.

Niska wilgotność gleby w tych regionach staje się coraz większym problemem. Znaczna część Kansas, Oklahomy i Teksasu nie widziała deszczu w ciągu ostatnich 30 dni. W tych regionach wydano również ostrzeżenia o mrozie. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych podał, że w zeszłym tygodniu uprawiano 68 procent areału pszenicy ozimej, w porównaniu do średniej z pięciu lat wynoszącej 61 procent.

Czytaj też: Chleba do szczęścia już nam nie potrzeba? Spadek spożycia w 2019

Ceny pszenicy – eksport z Europy niższy o 30 procent niż przed rokiem

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny pszenicy wzrosły w piątek do 209 euro za tonę. To wzrost o 9 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem. W porcie eksportowym w Hamburgu ceny pszenicy z dostawami w październiku również wzrosły i w piątek wyniosły 201 euro za tonę. W porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza to wzrost o 6 euro. W późniejszych terminach oferowane są po 204 euro za tonę.

Według danych Komisji Europejskiej do 10 października Europejczycy wysłali do krajów trzecich około 6 milionów ton pszenicy – to o 30 procent mniej niż przed rokiem.

Głównymi odbiorcami europejskiej pszenicy pozostają Algieria, Arabia Saudyjska, Chiny, Nigeria i Filipiny. Najważniejszymi krajami docelowymi dla jęczmienia są Chiny i Arabia Saudyjska – znacznie wyprzedzając Tunezję, Maroko i Jordanię.

agrarheute.com/fot.Pixabay/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023