Ceny pszenicy – Rosja ma w planach regulację eksportu zboża

Rosyjski premier Michaił Miszustin poinformował, że Rosja przygotowuje działania mające na celu stabilizację krajowych cen żywności. Szczególnie obejmuje to ceny pszenicy. W rezultacie ceny na całym świecie rosną.
Ceny pszenicy wpływają na wzrost cen chleba i innej żywności
Tłem są najwyraźniej rosnące ceny chleba i innej żywności na rosyjskim rynku krajowym. Prezydent Putin wezwał władze do podjęcia działań. To powinno mieć bezpośrednie konsekwencje dla rynku. Możliwe, że mimo wszystko zostaną wprowadzone cła eksportowe. Wtedy prawdopodobnie nastąpiłby wzrost ceny pszenicy .
Premier Rosji Michaił Miszustin ogłosił, że Rosja przygotowuje działania mające na celu stabilizację krajowych cen żywności. Dzień wcześniej prezydent Władimir Putin skrytykował urzędników i uczestników rynku za wzrost cen na chleb, mąkę, cukier i olej słonecznikowy.
Handlarze zbożem zareagowali z niepokojem na to ogłoszenie, ponieważ Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy w euro, a wpływ Rosjan na światowe ceny i dostawy pszenicy jest ogromny. W USA i Europie ceny pszenicy na rynkach terminowych wzrosły wczoraj – chociaż Departament Rolnictwa USA skorygował w górę globalne zbiory w swoim miesięcznym raporcie. Konsumpcja i eksport wzrosły jednak jeszcze bardziej.
Musimy podjąć konkretne kroki, aby ceny na produkty ważne dla ludzi były efektywne
– powiedział Miszustin. Premier określił rozwój cen na rosyjskim rynku jako nie do zaakceptowania – zwłaszcza na tle spadających dochodów.
Czytaj też: Ceny zbóż – olbrzymie zakupy Chin utrzymują je na wysokim poziomie!
Ceny pszenicy na świecie reagują na rosyjskie plany
Dochody Rosjan nadal spadały w trzecim kwartale, po tym jak spadły one najbardziej od 20 lat w poprzednim kwartale z powodu pandemii. Prezydent Putin skrytykował fakt, że ceny chleba, mąki i oleju słonecznikowego w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły.
Rosja przyniosła w tym roku drugie co do wielkości plony, ale krajowe ceny pszenicy gwałtownie wzrosły z powodu bardzo wysokiego eksportu i wysokich cen eksportowych. W zeszłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało wprowadzenie kwoty na eksport zboża w wysokości 17,5 miliona ton od 15 lutego do 30 czerwca – wcześniej jednak kwota ta wynosiła tylko 15 milionów ton.
Rząd nie przyjął jeszcze tej propozycji. Jednak wielu hodowców zwierząt domaga się podatku wywozowego od rosyjskiej pszenicy oprócz kwoty lub zamiast niej. Mishustin nie wyjaśnił, jakie działania można podjąć, i planuje zorganizować kolejne spotkanie w tej sprawie.
Według analityków, rosyjskie eksportowe ceny pszenicy nieznacznie spadły w tym tygodniu – przed zapowiedzią rosyjskiego rządu – prawdopodobnie także dlatego, że wcześniej proponowane zwiększenie kwoty eksportu rosyjskiego zboża do 17,5 miliona ton miało negatywny wpływ na rynek.
Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5 procenta została załadowana w porcie Novorossiisk nad Morzem Czarnym z dostawą w grudniu za 253 dolarów za tonę (Free-on-Board, FOB). Było to o 1 dolar mniej niż tydzień wcześniej. W tym samym czasie francuska pszenica była sprzedawana w głównym porcie eksportowym Rouen za 257 dolarów – 3 dolary taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 4 dolary drożej niż towary rosyjskie.
agrarheute.com/fot.Pixabay