Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy – powody gwałtownych wzrostów na rynku terminowym

Ceny pszenicy

W krótkim czasie europejskie ceny pszenicy na rynku terminowym wzrosły o 10 euro - ostatnio do prawie 187 euro za tonę. I to wszystko pomimo presji podażowej spowodowanej właśnie zakończonymi europejskimi żniwami i bardzo kosztownym euro. Niemniej jednak nadal wygląda to na stałe stawki za pszenicę. Jednak jakie są przyczyny tego - po raz kolejny - nieprzewidzianego wzrostu cen przez wielu analityków? Amerykańska organizacja Midwest Farmers Crop Tour oszacowała plony na niższe niż w ostatnim raporcie USDA. Ma to związek z następstwami ciężkiej letniej burzy w stanie Iowa i pozostałej części Środkowego Zachodu, ale także z suszą w ważnych regionach uprawy kukurydzy. Ponadto eksport w Europie najwyraźniej rośnie. Powoduje to wzrost cen na europejskim rynku krajowym i wzrost cen pszenicy i jęczmienia - ostatnio również w rosyjskich portach eksportowych.

Ceny pszenicy – rekord eksportu z Rosji

W tym tygodniu Rosjanie po raz kolejny wygrali Ceny pszenicy przetarg eksportowy największego importera pszenicy w Egipcie. Handlowcy podają, że Egipcjanie kupili 530 000 ton rosyjskiej pszenicy. Europejczycy odeszli z pustymi rękami - w tym Rumunia, która graniczy z Morzem Czarnym - ponieważ różnica jeśli chodzi o ceny pszenicy między Europą a Rosjanami jest zbyt duża i wynosi około 15 dolarów za tonę.

Jednak rosyjskie eksportowe ceny pszenicy ustabilizowały się w zeszłym tygodniu po trzytygodniowym spadku wywołanym presją coraz bardziej skorygowanych w górę nowych zbiorów, twierdzą analitycy. Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5% ostatnio kosztowała 202 dolary za tonę (FOB) w portach nad Morzem Czarnym. To wzrost o 1 dolara w stosunku do poprzedniego tygodnia. Jęczmień był wysyłany po stałych cenach 182 dolary za tonę.

Rosyjscy analitycy ICAR podnieśli swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji o 5,5 mln ton do 82 mln ton. Analitycy ostrzegli jednak; że rynek zmienił się ze zbyt dużego pesymizmu na zbyt duży optymizm. Zbiory na Syberii są w najgorszym stanie od 2012 roku.

Rosja wyeksportowała już 6 mln ton zboża od początku obecnego sezonu 2020/21, w tym 4,8 mln ton pszenicy, a tempo eksportu nadal rośnie. Uważa się, że w sierpniu eksport może pobić nowe rekordy. Rosyjski eksport zboża w sierpniu szacuje się obecnie na 5,5 mln ton, w porównaniu z 3,0 mln ton w lipcu.

MŚ bierze się organizacje pseudoekologiczne? Minister Woś: Chcemy pokazać, kto skąd bierze pieniądze

Ceny pszenicy – zniszczenia przez burzę i susze

W swoim poniedziałkowym raporcie z monitoringu plonów USDA ocenił zapasy kukurydzy na środkowym zachodzie USA w 64% jako dobre lub bardzo dobre, w porównaniu z 69% tydzień temu. To zaskakująco duży spadek o trzy punkty procentowe w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Zbiory kukurydzy w mocno zniszczonym przez burze Iowa oceniono w 50% jako dobre i bardzo dobre - w porównaniu z 59% tydzień temu.

USDA poinformował również, że zbiory pszenicy jarej w USA są zbierane tylko w 49%, w porównaniu do średniej z pięciu lat wynoszącej 62%. To z kolei wpłynie na ceny pszenicy i innych zbóż uprawianych przez Amerykanów.

W ubiegłym tygodniu serwis doradczy Pro Farmer odbył również wycieczkę po siedmiu krajach o największej produkcji. Prognozy dotyczące soi i kukurydzy były niższe od najnowszych szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, chociaż plony kukurydzy byłyby drugim co do wielkości w historii, a soja trzecim co do wielkości, gdyby prognozy Pro Farmera były prawidłowe.

Główną przyczyną niższych prognoz dotyczących plonów, wpływających jednocześnie na ceny pszenicy i innych zbóż, są wyniki z Iowa, wiodącego amerykańskiego producenta. Warunki w Iowa tego roku zostały ukształtowane przez suszę i burzę Derecho z 10 sierpnia, która wysłała huraganowe wiatry i grad nad centrum stanu.

Ceny pszenicy rosną wraz z europejskim eksportem

Po bardzo słabym początku europejski eksport - zwłaszcza z Francji do Chin - najwyraźniej silnie rośnie. Według danych Komisji Europejskiej do 23 sierpnia Europejczycy wysłali do krajów trzecich około 2,1 mln ton pszenicy - to tylko o połowę mniej niż w zeszłym roku. Zgłoszono wielkość wywozu jęczmienia w wysokości 1,2 miliona ton.

Do tej pory Francja wyeksportowała 580 000 ton pszenicy i 593 000 ton jęczmienia. Niemcy mają 135 000 ton pszenicy i 279 000 ton jęczmienia, a w rumuńskim porcie w Konstancy nad Morzem Czarnym załadowano ze statków 679 000 ton pszenicy i 289 000 ton jęczmienia.

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny pszenicy wzrosły ostatnio do ponad 186 euro za tonę. W porcie eksportowym w Hamburgu ceny pszenicy również ostatnio wzrosły i we wtorek były notowane po 179 euro za tonę.

Oferty cenowe na jęczmień paszowy w porcie w Hamburgu wynosiły 161 euro za tonę, co również jest wyższe niż w poprzednim tygodniu. Przyczyną może być żywy popyt eksportowy. W Hamburgu żyto chlebowe kosztowało obecnie 158 euro, a więc ceny podobne jak tydzień temu.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023