Talk icon

Informacje

04-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy mimo bardzo dużych zbiorów wciąż rosną!

Ceny pszenicy

We wtorek europejskie ceny pszenicy wzrosły do ​​190 euro. To najwyższe ceny od kwietnia - czyli od 6 miesięcy. Dzieje się to zaraz po zbiorach – kiedy ceny zbóż zwykle spadają do sezonowego minimum. Ale w tym roku wszystko jest inne. Pomimo bardzo dużych światowych zbiorów ceny rosną i rosną. Dopłata wynosi obecnie 14 euro za tonę od początku sierpnia.

Ceny pszenicy – wzrosty cen pomimo obfitych zbiorów

Ceny pszenicy rosną również w portach nad Morzem Czarnym w Rosji, gdzie zbiory są bardzo duże – ale popyt eksportowy jest jeszcze większy. Ten bardzo silny popyt ze strony rynków eksportowych powoduje również wzrost cen w Rosji. Rosjanie zyskują również na tym, że rubel jest bardzo słaby w stosunku do euro i dolara, przez co ich zboże jest jeszcze tańsze.

Dokładnie odwrotną sytuację można zaobserwować w Europie: tutaj bardzo małe zbiory pszenicy – zwłaszcza we Francji – zapewniają stosunkowo niewielką podaż. Jednocześnie euro staje się coraz droższe, droższy eksport i faktycznie wywiera presję na ceny pszenicy na rynku krajowym.

Jednak po bardzo słabym początku nowego sezonu eksportowego, popyt na europejskie zboże najwyraźniej teraz wyraźnie rośnie – pomimo wysokich cen. Z jednej strony są Chiny, które kupują we Francji dużo pszenicy i jęczmienia.

Jednocześnie Brytyjczycy mają bardzo słabe zbiory pszenicy i dlatego muszą kupować pszenicę wysokiej jakości w Niemczech – a prawdopodobnie także w Kanadzie.

Czytaj też: Ceny zbóż w Europie coraz wyższe, ale Chinom to nie przeszkadza

Ceny pszenicy na europejskich rynkach

Na europejskim rynku kontraktów terminowychCeny pszenicy 024 ceny pszenicy wzrosły we wtorek do 190 euro za tonę. To wzrost o 5 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jednak w porcie eksportowym w Hamburgu ceny pszenicy nieco spadły na początku tygodnia – głównie z powodu bardzo drogiego euro.

Pszenicę chlebową notowano we wtorek w Hamburgu po 182 euro za tonę, o 2 euro mniej niż na koniec poprzedniego tygodnia. Jednak wzrost na rynkach kontraktów terminowych prawdopodobnie również cofnie ceny spot. Ceny jęczmienia paszowego w porcie w Hamburgu wynosiły 162 euro za tonę, czyli podobnie jak na koniec ubiegłego tygodnia. Przyczyną bardzo stabilnych cen prawdopodobnie będzie utrzymujący się silny popyt eksportowy na jęczmień. Eksport jęczmienia przez niemieckich eksporterów jest nadal wyższy niż pszenicy.

Za żyto chlebowe oferuje się obecnie w Hamburgu 158 euro, o 1 euro więcej niż tydzień temu.

Według danych Komisji Europejskiej do 30 sierpnia Europejczycy wysłali do krajów trzecich około 2,6 miliona ton pszenicy ľ to o połowę mniej niż w zeszłym roku. W przypadku jęczmienia zgłoszono wielkość eksportu 1,3 miliona ton. To tylko spadek o 13 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Do tej pory Francja wyeksportowała 617 000 ton pszenicy i 594 000 ton jęczmienia. Niemcy mają 144 000 ton pszenicy i 279 000 ton jęczmienia, a 682 000 ton pszenicy i 381 000 ton jęczmienia załadowano w rumuńskim porcie Konstanca nad Morzem Czarnym.

Do tej pory głównymi odbiorcami europejskiej pszenicy były Algieria, Filipiny i Chiny. Główne kierunki europejskiego jęczmienia nie są zaskakujące – Chiny i Arabia Saudyjska.

agrarheute.com/fot.Pikist/Pxhere

swiatrolnika.info 2023