Ceny produktów rolnych na świecie cały czas idą w górę!

Według analityków rozpoczął się nowy super cykl towarowy. Świadczą o tym rosnące ceny produktów rolnych, a także wzrost cen ropy. Powodem jest ożywienie gospodarcze po pandemii. Lecz są też wynikające z tego skutki. Ceny dla rolników rosną – ale rosną także koszty.
Ceny produktów rolnych wzrosły do najwyższego poziomu od lipca 2014 roku
Światowe ceny produktów rolnych rosną w zawrotnym tempie. W lutym ceny eksportowe produktów rolnych osiągnęły poziom ostatnio notowany w lutym 2014 roku.
Jednak koszty energii, nawozów i innych zasobów operacyjnych w niektórych przypadkach rosną jeszcze bardziej, tak że część wyższych przychodów jest ponownie pochłaniana. Wskazuje na to spojrzenie na ceny ropy naftowej, najważniejszy wskaźnik rozwoju globalnej aktywności gospodarczej i kosztów produkcji .
Najnowsza prognoza głównego banku Goldman Sachs zakłada wzrost do 75 dolarów za baryłkę. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny ropy naftowej (WTI) wzrosły o 45 procent, osiągając obecnie 65 dolarów za baryłkę.
Koszty frachtu – czyli koszty transportu produktów rolnych i innych surowców – również rosną przy prędkości pociągu ekspresowego. Według danych z globalnego wskaźnika kosztów transportu Baltic Dry, koszty wysyłki wzrosły prawie pięciokrotnie od maja ubiegłego roku. Z jednej strony ma to związek z zakłóceniami w sieciach handlowych spowodowanymi przez globalne środki korony, z drugiej strony z ogromnym niedoborem kontenerów towarowych w fazie boomu popytu.
Indeks cen rolnych FAO wzrósł w lutym 2021 roku do 116,0 punktów o 2,8 punktu, czyli 2,4 procent więcej niż w styczniu. Był to dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym wzrosły światowe ceny produktów rolnych i jednocześnie najwyższy poziom cen od lipca 2014 roku. Na wzrost w lutym złożył się szczególnie silny wzrost subindeksów cukru i olejów roślinnych, ale także zbóż , produktów mleczarskich. Także odnotowano dalszy wzrost cen mięsa.
Czytaj też: Ceny produktów mleczarskich wzrosły w tym tygodniu o 15 procent!
Ceny produktów rolnych – obecny wzrost zwiastuje ożywienie po zakończeniu pandemii koronawirusa
Według Marko Kolanovicia, znanego analityka z JPMorgan, rozpoczął się nowy supercykl towarowy. Jego zdaniem rosnące ceny produktów rolnych oraz ropy wskazują na ożywienie po pandemii koronawirusa. Do tego dochodzi „bardzo luźna polityka pieniężna i fiskalna”, słaby dolar, wyższa inflacja oraz wpływ globalnej polityki środowiskowej na podaż i popyt.
Do podobnej oceny dochodzi główny bank Goldman Sachs, podnosząc prognozę zwrotu surowców do 15,5 procenta w ciągu najbliższych 12 miesięcy i deklarując, że surowce nadal są najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją.
W swoim oświadczeniu Wall Street Bank prognozuje stopę zwrotu na poziomie 6,2 i 15,1 procenta dla towarów w okresie trzech i sześciu miesięcy dla produktów objętych indeksem towarowym Goldman Sachs (GSCI). W styczniu bank prognozował zwroty w wysokości 5,8, 9,5 i 10,2 procenta dla towarów na okres trzech, sześciu i dwunastu miesięcy.
Goldman uzasadnia boom, mówiąc, że pandemia spowodowała zmianę strukturalną w sposobie interakcji rządów z gospodarką. Jednocześnie bank uważa, że popyt na surowce będzie dodatkowo zwiększany przez obecną politykę redystrybucyjną i środowiskową oraz zmiany w łańcuchu dostaw co wpłynie bezpośrednio na ceny produktów rolnych.
agrarheute.com/fot.Wikimedia/Pixabay