Ceny produktów rolnych na świecie będą rosły w najbliższym czasie!
Światowe ceny produktów rolnych wciąż biją nowe szczyty. Analitycy widzą rynki rolne w obliczu nowego super cyklu. Oznacza to długotrwały wzrost popytu, który utrzymuje trend wzrostowy i pozwala cenom dalej rosnąć.
Ceny produktów rolnych – pandemia koronawirusa głównym czynnikiem powodującym wzrosty
W styczniu światowe ceny produktów rolnych wzrosły ósmy z rzędu miesiąc – do najwyższego poziomu od lipca 2014 roku. Wskazują na to ceny eksportowe surowców rolnych i żywności, które są zbierane co miesiąc przez Światową Organizację Żywności (FAO). Oczywiste jest, że ceny wszystkich ważnych grup żywności rosną bardzo gwałtownie – zwłaszcza zbóż, nasion oleistych i olejów roślinnych – ale także mleka, mięsa i cukru stale rosną.
Jednym z czynników wpływających na rosnące ceny produktów rolnych jest pandemia koronawirusa. Zakłóciła ona łańcuchy dostaw na całym świecie, doprowadziła do zakupów na zapas przez konsumentów i kraje, oraz do licznych ograniczeń handlowych i galopującej inflacji żywności w wielu ważnych krajach – takich jak Chiny, Rosja i Argentyna.
Ponadto: Konsekwencje afrykańskiego pomoru świń (ASF) dla Chin i dla światowego handlu produktami rolnymi. Z jednej strony Chińczycy kupują na światowym rynku ogromne ilości wieprzowiny i nabiału, z drugiej zaś importują ogromne ilości żywności i zbóż paszowych.
W każdym razie na chińskim rynku krajowym jest bardzo mało zboża, a ceny zboża są nawet wyższe niż na rynku światowym – to samo dotyczy wieprzowiny. Chiny były decydującym wyzwalaczem ostatniego boomu cen rolnych w latach 2011-2014 i dopiero osłabienie chińskiego popytu, połączone z rosnącą samowystarczalnością Chińczyków, spowodowało załamanie się boomu.
Czytaj też: Ceny skupu tuczników – czy podwyżka w Niemczech wzmocni trend wzrostowy?
Ceny produktów rolnych są obecnie najwyższe od lipca 2014 roku
Podobnie jak szef Global AgriTrends, również analitycy
Analityk surowców Larry McDonald potwierdził również oczekiwania super cyklu dla produktów rolnych i surowców w wywiadzie dla portalu internetowego rynku. Powiedział:
Pandemia ustępuje i będzie wiele środków stymulujących gospodarkę. Rezultatem jest ogromny boom na surowce: a to początek super cyklu
Według obserwacji McDonald’s ożywienie światowej gospodarki można już zauważyć w żegludze, gdzie stawki frachtowe dla kontenerów rosną.
W przypadku sektora rolnego FAO monitoruje rozwój światowych cen eksportowych. I tutaj rozwój jest jasny: wskaźnik cen żywności FAO (FFPI) wynosił średnio 113,3 punktu w styczniu 2021 roku. To o 4,7 punktu (4,3 procenta) więcej niż w grudniu 2020 roku. Jednocześnie ceny produktów rolnych wzrosły ósmy miesiąc z rzędu – do najwyższego poziomu od lipca 2014 roku.
Gwałtowny wzrost w styczniu wynikał przede wszystkim z silnych wzrostów subindeksów cukru, zbóż i olejów roślinnych. Ale ceny mięsa i mleka również nadal rosły.
agrarheute.com/fot.Wikimedia/Pixabay
TOP 10
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
- Ceny papryki importowanej w Polsce wzrosły o ponad 200 procent!
- Ceny żywności będą rosły w podobnym tempie do wynagrodzeń
- Ceny świń w USA wzrosły do najwyższych poziomów od siedmiu lat!
- Ceny zbóż na świecie mogą zmienić się gwałtownie po raportach USDA!
- Bronisze: na Wielkanoc najchętniej kupowane są hortensje
- Ceny zbóż – gwałtowne wahania i panika z powodu raportu USDA
- Ceny pszenicy – nowy tydzień rozpoczął się od spadków na giełdach!