Talk icon

Informacje

16-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny nawozów eksplodują – co powinni zrobić rolnicy?

Ceny nawozów

Nawet doświadczeni rolnicy nie pamiętają tak wysokich cen nawozów. Na początku lipca ceny nawozów na rynku spot najważniejszych mieszanek azotowych i fosforowych wzrosły do ​​nowych rekordowych poziomów.

Ceny nawozów mogą niebawem spaść do poprzednich poziomów

Wybór dla rolników brzmi: czy należy poczekać, aż ceny znowu spadną – a potem kupić? A może ceny nawozów nadal będą rosły i należy przynajmniej zabezpieczyć częściowe ilości? Jak to często bywa, nie ma prostej odpowiedzi na te pytania.

Jedno jest jednak jasne: w pewnym momencie ceny ponownie spadną. Miało to miejsce podczas ostatniej fazy wysokich cen po kryzysie finansowym, a także podczas innych takich eksplozji cen. Ale pytanie brzmi, kiedy to się dzieje? I oto jest, podobnie jak w przypadku innych prognoz: są niezwykle niepewne. Dopiero z perspektywy czasu wiesz dokładnie, która decyzja była słuszna, a która niewłaściwa.

Jedna rzecz jest ważna dla dobrej strategii zakupowej, a mianowicie poznanie przyczyn rosnącej ceny nawozów. Wtedy możesz uzyskać przybliżony pogląd na dalszy rozwój - nawet jeśli dokładny termin nie jest możliwy. Z grubsza mówiąc, istnieją trzy powody eksplozji cen, z których wszystkie sprowadzają się do tego samego: ekstremalny niedobór i gwałtownie rosnące koszty produkcji i transportu.

Czytaj też: Ceny zbóż na świecie reagują po najnowszym raporcie USDA!

Ceny nawozów – trzy czynniki, które wpłynęły na znaczący wzrost poziomów

Rosnące ceny nawozów zostały wywołane przezCeny nawozow mineralnych 02 trzy ważne czynniki: Ceny energii (ropy naftowej i gazu ziemnego), które gwałtownie rosną wraz z ożywieniem gospodarki światowej. Spowodowało to, że koszty produkcji znacznie wzrosły. Ceny ropy naftowej wzrosły od początku roku o 50 procent, a europejskie ceny gazu ziemnego podwoiły się.

Drugim czynnikiem przerwane łańcuchy dostaw w związku z ograniczeniami wywozowymi lub wyższymi taryfami wywozowymi – jak np. w Chinach . Problem ten powoduje zarówno niedobory na rynkach, jak i eksplodujące koszty transportu, a tym samym wyższe ceny dla konsumentów końcowych. Ogromne zatory związane z koroną statków w południowych portach Chin mogą mieć bardzo negatywny wpływ na eksport nawozów mocznika i fosforu.

Czynnikiem numer trzy wpływającym na kształtowanie się cen nawozów mineralnych są wysokie ceny zbóż i nasion oleistych . Zwiększyły popyt ze strony rolnictwa w wielu krajach, takich jak USA, Brazylia, Rosja i Chiny. A to podniosło ceny nawozów. Jednocześnie wyższa konsumpcja na rynkach krajowych zmniejszyła i tak już skromny wolumen eksportu.

Tak więc połączenie bardzo różnych czynników spowodowało wzrost cen nawozów . Analitycy uważają, że kontynuacja wstrząsów na rynkach przez okres do 12 miesięcy jest całkiem realna. Dopiero wtedy łańcuchy transportowe powinny znów funkcjonować, a ceny spadać. Bo to też jest fakt: prędzej czy później wysokie ceny zwiększają podaż.

agrarheute.com/fot.Pixnio/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023