Talk icon

Informacje

12-05-2021

Autor: Monika Faber

Ceny nawozów pójdą w górę. To więcej niż pewne. Pytanie: kiedy?

Ceny nawozów

Ostatni rok to okres ciągłego wzrostu cen głównych surowców do produkcji nawozów. Gaz ziemny który stanowi od 50 do 70% kosztów produkcji szczególnie w nawozach azotowych, zmienił swoją cenę z poziomu ok. 6 EUR/MWh w maju 2020 r. do ok. 24 EUR/MWh w analogicznym okresie 2021 r. Ceny nawozów muszą pójść w górę.

Dlaczego ceny nawozów będą wyższe?

Również ceny surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych takich jak fosforyty i sól potasowa w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Kolejnym elementem kosztowym o dużym znaczeniu dla branży producentów nawozów są lawinowo rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o 150% z poziomu 20 EUR za tonę do 50 EUR za tonę.nawozenie jesienia 2

Powyższe czynniki, zdaniem Grupy Azoty będą miały zasadniczy wpływ w nadchodzących miesiącach na rosnące ceny nawozów w Polsce, Europie i na Świecie. Jednocześnie przewidywana jest dalsza aktywność zakupowa nawozów na większości rynków, powodowana rosnącą konsumpcją żywności w okresie pandemii oraz odbudową zapasów głównie zbóż w USA, Chinach i Ameryce Południowej.

Ceny nawozów – warto umiejętnie planować zaopatrzenie

Grupa Azoty zwraca uwagę krajowych producentów rolnych na konieczność zaplanowania procesów zaopatrzenia gospodarstw w środki do produkcji m.in. w nawozy, szczególnie w nadchodzącym sezonie produkcyjnym.

W naszej ocenie majowe ceny nawozów wieloskładnikowych odzwierciedlają aktualną sytuację popytowo-podażową na świecie, co pozwala założyć, że są to najniższe ceny w perspektywie kilku następnych miesięcy. Dlatego podział zakupów na kilka transz w obecnym sezonie może przynieść optymalizację warunków handlowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu pełnej dostępności asortymentowej produktów. Posiadanie całej palety koniecznych nawozów przed okresem ich zastosowania jest niejednokrotnie kluczowe dla poprowadzenia optymalnego procesu produkcji, bez narażania się na straty związane z nieterminowością zastosowania poszczególnych formuł nawozowych – mówi Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty S.A.

Czytaj także: Wirus nekrozy łodygi chryzantemy zagrożeniem dla upraw w Europie

Azoty/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023