Talk icon

Informacje

10-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny mleka w UE stają się coraz bardziej niejasne

Ceny mleka

Chociaż unijne mleczarnie utrzymywały w zeszłym roku stabilne ceny mleka, rynek jest coraz bardziej niejasny. Wraz z rozwojem i próbą zachowania zrównoważonej produkcji mleka, rolnikom coraz trudniej jest ocenić wyniki płatności gospodarstw mlecznych. Holenderskie Stowarzyszenie Rolników (LTO) porównało ceny w wybranych mleczarniach w UE.

Ceny mleka coraz bardziej niejasne

Wiodące mleczarnie w UE utrzymywały w zeszłym roku stosunkowo stabilne ceny mleka, ale rynek staje się coraz mniej przejrzysty. Politycy i społeczeństwo oczekują więcej od zrównoważonej produkcji mleka. Wiele mleczarni od dawna reaguje na to indywidualnymi koncepcjami zapewniającymi większą trwałość, ale programy zrównoważonego rozwoju powodują wyższe koszty dla producentów.

Aby w jak największym stopniu zrekompensować ten wysiłek na rynku, mleczarnie gromadzą oddzielnie mleko pochodzące od odmiennych hodowli, na przykład od krów z pastwisk lub karmionych sianem bez kiszonki. To pożądana próba poprawy wartości dodanej mleka, ale nowa różnorodność ma jednak jedną wadę: rolnikom coraz trudniej jest ocenić wyniki płatności gospodarstw mlecznych. Już i tak ograniczona przejrzystość rynku znika jeszcze bardziej.

Holenderskie Stowarzyszenie Rolników (LTO), które co miesiąc porównuje ceny mleka w wybranych mleczarniach w UE, unowocześniło teraz swoją sprawozdawczość. W przyszłości porównanie cen mleka LTO pokaże produkty z uwzględnieniem zawartości tłuszczu i białka, a także dopłaty za zrównoważony rozwój lub inne odrębne przepływy oprócz ceny za mleko standardowe. Dodatkowe informacje powinny pozwolić na uczciwe porównanie cen.

Ceny ryżu pójdą w górę przez koronawirusa? Zobacz raport!

Ceny mleka w 2019 były średnie

W ostatnim roku kalendarzowym LTO Ceny mleka przedstawił roczne porównanie cen mleka zgodnie ze starym programem. Przegląd rynku pokazuje, że w sumie wśród 16 wybranych mleczarni w UE ceny mleka prawie nie zmieniły się w zeszłym roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Przy cenie 34,06 euro za 100 kg cena była również prawie średnią cen płatności w latach 2010-2018. Z drugiej strony w 2019 r. rynek był względnie stabilny z nieznacznie rosnącym popytem i niewielkimi zmianami podaży na całym świecie.

Podobnie jak w poprzednim roku włoska spółdzielnia Granarolo zapłaciła najlepsze ceny mleka w wysokości 39,24 euro za 100 kg mleczarni objętych analizą. Było to o 2,3% więcej niż w poprzednim roku. Friesland Campina awansowała na drugie miejsce z 36,49 euro za 100 kg, co stanowi wzrost o 1,2%. Fińskie Valio spadło na trzecie miejsce z powodu nieco niższej wypłaty.

Arla Foods DK pogorszyła się z czwartego na dziewiąte miejsce. Według LTO wynika to częściowo z faktu, że spółdzielnia dokonała jednorazowej specjalnej płatności na rzecz swoich członków w 2018 r., podczas gdy w 2019 r. regularny transfer zysków ponownie przejął rezerwę spółki.

Ceny mleka odnoszą się do dostawy 1 miliona kg standardowego produktu z 4,2% tłuszczu i 3,4% białka rocznie i należy je rozumieć jako ceny netto bez podatku VAT z gospodarstwa. Wliczone są w nie jednak opłaty i wynagrodzenia.

Ceny mleka w Niemczech

Trzy niemieckie mleczarnie w analizie LTO, Hochwald Milch eG, Molkerei Müller (Leppersdorf) i DMK Deutsches Milchkontor eG, zajęły 8, 10 i 13 miejsce i po raz pierwszy uwzględniona została oddzielnie wykazana wcześniej dopłata za mleko wolne od GMO.

Pozycja Hochwald spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, ale za 34,37 euro za 100 kg zapłacono prawie taką samą cenę mleka jak w 2018 roku. Według obliczeń stowarzyszenia, Müller poprawił swoje ceny mleka w 2019 roku średnio o 1,3% do 33,46 euro za każdy 100 kg. Z kolei DMK sprzedało mleko za 32,33 euro za 100 kg, o 1,9% mniej niż w poprzednim roku.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023