Ceny mleka eksportowego odwracają trend i gwałtownie rosną!

Ceny mleka eksportowego i produktów mleczarskich gwałtownie rosną na globalnej platformie handlowej od listopada. Analitycy spodziewają się, że wzrost może być kontynuowany – i ostatecznie pomóc w podwyżce cen mleka.
Ceny mleka na globalnych aukcjach są najwyższe od maja 2018 roku
Światowe ceny mleka wzrosły o 4,8 procenta 19 stycznia 2021 roku na aukcji Global Dairy Trade (GDT). Wcześniej wzrosły one już o 3,9 procenta 5 stycznia. Osiągnięty indeks cen mleka jest najwyższy od maja 2018 roku
Wszystkie wskaźniki sugerują, że popyt na produkty mleczne powinien się utrzymać
– powiedział nowozelandzki ekonomista banku ASB, Nat Keall.
Różni międzynarodowi analitycy wskazywali na ożywienie chińskiej gospodarki jako klucz do ożywienia światowego rynku mleka.
Solidne zakupy w Chinach spowodowały wzrost cen na ostatnich aukcjach, a ostatnie dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) w Chinach pokazują przyzwoity wzrost, więc nie ma powodu, aby sądzić, że sytuacja się zmieni
– dodał Keall.
Indeks cen GDT jest określany na podstawie całkowitej kwoty sprzedanej w wydarzeniu handlowym między wszystkimi warunkami umowy, dostawcami i produktami. Ostatnia podwyżka cen opierała się na ogromnym skoku cen bezwodnego tłuszczu mlecznego (AMF) o 17,2 procenta. Ponadto ceny mleka odtłuszczonego w proszku wzrosły o 7 procent, a laktozy o 6,6 procenta.
Ceny masła i najważniejszego produktu eksportowego Nowej Zelandii – pełnego mleka w proszku – również znacznie wzrosły, odpowiednio o 4,6 i 2,2 procenta. Ser Cheddar był jedynym produktem, który odnotował niewielki spadek cen o 0,3 procenta.
Ceny sprzedawanych produktów mleczarskich wzrosły na 5 aukcjach z rzędu od początku listopada 2020 roku – łącznie o około 17 procent, średnio 3593 dolarów za tonę. Prawie wszystkie produkty mleczne odnotowały gwałtowny wzrost cen, z wyjątkiem sera cheddar, który początkowo przełamał ten trend.
Czytaj też: Eksport polskiego mleka do Chin nie jest już zagrożony!
Ceny mleka – Nowozelandczycy robią korektę w górę
Miles Hurrell, szef Fonterra, powiedział nowozelandzkim mediom, że Chiny mają obecnie bardzo duży popyt, zwłaszcza na pełne mleko w proszku, które jest głównym motorem na ceny mleka. Hurrell zwrócił również uwagę, że ceny rosną, chociaż produkcja mleka na półkuli północnej (w Europie i USA) ponownie wzrośnie. Jeden powód: globalny wpływ pandemii koronawirusa i drugiej blokady na popyt detaliczny na nabiał.
Starszy ekonomista rolnictwa Westpac Institutional Bank, Nathan Penny, powiedział, że ceny masła wzrosły o 44 procent w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a cena bezwodnego tłuszczu mlecznego o 38 procent. Jako przyczynę podał wzrost popytu z Chin, w tym ożywienie chińskiego popytu na produkty z sektora gastronomicznego.
Ekonomista banku ASB, Nat Keall, powiedział, że wszystkie wskaźniki sygnalizują, że dobry popyt będzie kontynuowany. W swojej aktualizacji rynkowej z 4 grudnia gigant mleczarski Fonterra również podniósł swoje prognozy cen mleka Farmgate na sezon 2020/21 o 20 centów do 7 dolarów za kilogram. Ekonomista Westpac, Penny, podniósł teraz swoje szacunki ceny mleka Farmgate w 2021 roku o 50 centów do 7,50 dolara za kilogram.
agrarheute.com/fot.Pixy/Pixnio