Talk icon

Informacje

16-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Mleko w proszku – polscy producenci odczuwają skutki koronawirusa

Mleko w proszku

Mleko w proszku to produkt uzyskany z wysuszenia gęstego mleka. Jest bardzo często stosowany w przemyśle mięsnym, mlecznym, piekarniczym i cukierniczym. Jest o wiele tańsze od świeżego mleka, tańsze oraz trwalsze ze względu na suchą formę. Proces osuszania mleka w efekcie czego powstaje mleko w proszku opracowano już w XIX wieku. 

Mleko w proszku – jak je uzyskać

Mleko poddawane jest pasteryzacji i zagęszczaniu w wyparkach. Następnie zagęszczone mleko trafia do wież suszarniczych, w których ustawiona jest odpowiednia temperatura oraz maksymalna redukcja wilgotności powietrza, dzięki temu proces suszenia jest bardzo szybki, a suchy proszę opada na dno. Technologia ta znana jest od 1855 r. Mleko to swoją trwałość zawdzięcza prawie całkowitemu wysuszeniu, dlatego nie jest potrzebne jego dodatkowe, chemiczne utrwalanie. Ponieważ wilgotność produktu jest na niskim poziomie, żadne drobnoustroje nie mogą się w nim rozwinąć. Mleko w tej formie dzięki wysokiej zawartości białka wiążącego wodę stosowane jest w piekarnictwie, cukiernictwie i przemyśle mięsnym i mleczarskim. Dzięki swojej suchej formie stanowi częsty produkt wysyłkowy do krajów potrzebujących.mleko w proszku problemy 345

Mleko w proszku – wady i zalety

Sproszkowana forma mleka zawiera o wiele więcej białka, wapnia i minerałów niż jego świeży odpowiednik. Jednakże związki oksysterole powodują, że jest ono mniej zdrowe, ponieważ wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowań na miażdżycę oraz nowotwory. Mleko w proszku jest bardziej kaloryczne od świeżego, 100 g produktu może dostarczać nawet 500 kcal. Dzięki swojej formie cechuje się dłuższą przydatnością.

Czytaj także: Największy producent cebuli – czy Chiny mają konkurencję?

Mleko w proszku – polscy producenci

Pandemii koronawirusa odcisnęła swoje piętno również na przemyśle mleczarskim, a zwłaszcza na jego suchych produktach. Cena mleka w proszku spadła o 17%, dlatego większość produktów kierowana była do proszkowni. Polscy producenci wysyłają najwięcej mleka w proszku do Algierii spośród całego rynku europejskiego – 37% dostaw. Mleko w proszku produkowane jest w dwóch odsłonach: odtłuszczone oraz pełne. Obydwa rodzaje zawierają laktozę. Mleko pełne zawiera od 25 do 28 g tłuszczu, natomiast odtłuszczone mieści się w przedziale 0,7-1,3 g tłuszczu. Wszyscy czołowi producenci mleczarscy produkują mleko w proszku.

odr/gus/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023