Talk icon

Informacje

13-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny mięsa na świecie stabilizują się dzięki rosnącym cenom wieprzowiny

Ceny mięsa

Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe ceny mięsa ustabilizowały się dzięki rosnącym cenom wieprzowiny. Gdy ceny pozostałych rodzajów mięsa spadały, wieprzowina osiągała wzrost cen, głównie w wyniku gwałtownego wzrostu importu do Chin. Według danych trzeci miesiąc z rzędu wzrosły również światowe ceny żywności. Wzrost spowodowany był przede wszystkim wzrostem cen zbóż, olejów i cukru.

Ceny mięsa stabilizują się

Spadający popyt międzynarodowy spowodował spadek prawie wszystkich światowych cen mięsa. Prawie wszystkich, ponieważ trend ten nie dotyczy mięsa wieprzowego. Wskaźnik cen mięsa FAO wynosił średnio 93,2 punktu w sierpniu, praktycznie bez zmian w porównaniu z lipcowym odczytem. Jednocześnie spadły ceny wołowiny, drobiu i jagnięciny. Natomiast ceny wieprzowiny wzrosły po czterech kolejnych miesiącach spadków. Indeks ceny mięsa jest teraz o 8,6 punktu niższy niż w sierpniu 2019 i o 10,7 punktu niższy niż na początku tego roku.

Według FAO, niedawny wzrost ceny mięsa wieprzowego wynika z gwałtownego wzrostu chińskiego importu (który w lipcu osiągnął 548 000 ton – kolejny rekord). Tymczasem światowe dostawy zostały nieznacznie ograniczone ze względu na spadek masy ubojowej trzody chlewnej oraz przedłużające się postoje zakładów mięsnych w niektórych regionach produkcyjnych.

Ferma norek z Onetu skontrolowana. Weterynarz: Nie ma tam żadnych uchybień. Nie dzieje się nic złego

Ceny mięsa i innych produktówCeny miesa

Indeks ceny mięsa FAO obliczany jest na podstawie sumy prognozowanych i obserwowanych cen, ponieważ większość rzeczywistych cen nie jest dostępna w momencie publikacji. Chociaż oznacza to, że liczba podlega korekcie, dostarcza również bardziej aktualnych informacji o światowych trendach cenowych.

Z kolei jak wynika z danych również światowe ceny żywności wzrosły w sierpniu i to trzeci miesiąc z rzędu, w wyniku wyższych cen zbóż paszowych, olejów roślinnych i cukru. Wskaźnik cen wyniósł w zeszłym miesiącu 96,1 punktu, w porównaniu z 94 punktami w lipcu. Natomiast indeks produktów mleczarskich praktycznie nie zmienił się w ciągu miesiąca, a w przypadku indeksu ceny mięsa było w dużej mierze stabilne.

Indeks cen żywności powrócił do poziomów z lutego, napędzany przez silniejszego dolara amerykańskiego, który wspierał światowe ceny większości surowców rolnych.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023