Talk icon

Informacje

18-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilczy Szaniec nazistów wciąż skrywa wiele tajemnic

Wilczy Szaniec

Znajdujący się na terenie olsztyńskiego Nadleśnictwa Srokowo Wilczy Szaniec jest bardzo ważnym obiektem historycznym. To tutaj doszło do nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera, jednego z największych zbrodniarzy wojennych. Poszukiwacze badają obiekt i liczą na poznanie wielu informacji historycznych na temat tego wydarzenia jak i samego miejsca. Zgodę na prace wydały Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. W ubiegłym roku obiekt odwiedziło 330 tys. turystów i była to rekordowa liczba odwiedzających tę jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazurach.

Wilczy Szaniec przedmiotem badań

Pracowite lato mieli eksploratorzy badający Wilczy Szaniec w olsztyńskim Nadleśnictwie Srokowo. Prace poszukiwawcze w byłej kwaterze wojennej Adolfa Hitlera, jednego z największych zbrodniarzy wojennych, prowadzone są od kilku miesięcy przez fundację Latebra z Gdańska. Zgodę na nie wydały Lasy Państwowe i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Jak podkreślają leśniczy, odkryte w obiekcie artefakty pomagają zrozumieć jak Wilczy Szaniec funkcjonował w czasie wojny i jak wyglądało życie mieszkańców tego leśnego miasteczka. Tego rodzaju badana są bardzo ważne, ale w żadnym przypadku nie służą promowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie postaci historycznych.

Z dwóch schronów, w tym głównego schronu Hitlera, poszukiwacze wydobyli pancerne drzwi i drzwi chroniące przed atakiem chemicznym, duży bojler wodny i armaturę wodną. Po wydobyciu urządzenia zostały wyeksponowane na zewnątrz dla turystów.

Poszukiwacze przeszukujący Wilczy Szaniec chwalą się także dwoma ostatnio odkrytymi sensacyjnymi znaleziskami. Jest to kamień z wyrytym skrótem nazwy jednostki batalionu ochroniarzy Hitlera oraz namalowana flaga. Znalezisko pozwala ustalić, w jakim baraku mieszkali i jak jednostka była oznaczona. Obecnie osoby zaangażowane w poszukiwania zastanawiają się wraz z historykami jak zakonserwować kamień z oznaczeniami, by farba po 80 latach spędzonych w ziemi z niego nie zeszła.

Polskie bieliki – Lasy Państwowe utworzyły nowe strefy ochronne

Wilczy Szaniec – nieudany zamach na Hitlera

Wilczy Szaniec jest obiektem ważnym historycznie. Wilczy SzaniecPoszukiwacze odkopali schody prowadzące do baraku, w którym 20 lipca 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na Hitlera.

Miejscowi przewodnicy i historycy opowiadający o zamachu na Hitlera spierali się jak usytuowany był stół w sali narad i gdzie znajdowała się teczka z ładunkiem wybuchowym. Oczywiście są plany baraku, ale nie wiadomo było jak ten plan nałożyć w terenie. Odnalezienie schodów sprawiło, że już wiemy, gdzie było wejście do schronu, gdzie korytarz i jak umiejscowiona była sala narad.

– stwierdzają leśnicy.

Nieudany zamach był najpoważniejszą próbą odsunięcia krwawego dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny. Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwalają turystom odwiedzającym Wilczy Szaniec, cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi. Od czerwca turyści mogą zwiedzać w Wilczym Szańcu zrekonstruowane wnętrze baraku narad.

Obecnie poszukiwacze będą prowadzić badania w schronie osobistego sekretarza Hitlera Martina Bormanna, gdzie według wstępnych ustaleń może znajdować się kasa pancerna. W ubiegłym roku Wilczy Szaniec odwiedziło 330 tys. turystów i była to rekordowa liczba odwiedzających tę jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazurach. W tym roku ze względu na pandemię, ruch turystyczny jest mniejszy o jedną trzecią.

lasy.gov.pl/fot.wikimedia,KubaB,Alfista33

swiatrolnika.info 2023