Buraczki z Lewiatana mają w sobie szkło, pleśń i robaki! GIS ostrzega!

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że buraczki wiórki z Lewiatana mogą mieć w sobie szkło, pleśń i robaki! Wykryto to podczas oceny laboratoryjnej jednej z partii produktu, którą przeprowadzono po skardze konsumenta. Cała partia produktu została dostarczona do odbiorcy Lewiatan Holding S.A. Producent wycofuje produkt ze sprzedaży, a konsumentom zaleca się nie spożywać buraczków z partii wskazanej w komunikacie.
Buraczki ze szkłem i pleśnią
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w związku ze skargą konsumenta Państwowa Inspekcja Sanitarna pobrała do analizy próbki produktu Buraczki wiórki Lewiatan. Na podstawie oceny laboratoryjnej w produkcie stwierdzono: w 3 z 4 pobranych próbek obecność pleśni, w 2 z 4 próbek obecność zanieczyszczeń biologicznych (martwe, zasuszone szkodniki), natomiast w 1 z 4 próbek obecność czterech odłamków szkła.
Buraczki wiórki Lewiatan, w opakowaniu 290 g wyprodukowano dla: Lewiatan Holding S.A. przez P.P.H.U. "Frutico", Export-Import, Szczepan Stanik, ul. Leśna 11, 98-330 Nowe Gajęcice. Numer partii produktu to 15.07.2021/B, a data minimalnej trwałości: 15.07.2021.
W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości, właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny pełniący nadzór nad zakładem produkcyjnym został o wszystkim bezzwłocznie poinformowany. Przedstawiciele PPIS w Pajęcznie przeprowadzili kontrolę w P.P.H.U „FRUTICO”, Eksport – Import, Szczepan Stanik, Nowe Gajęcice, ul. Leśna 11, 98-330 Pajęczno, podczas której ustalono, że produkt pn. Buraczki wiórki marki Lewiatan, oznakowany numerem partii: 15.07.2021/B i datą minimalnej trwałości: 15.07.2021 wyprodukowano dnia 15.07.2020 r. w ilości 6400 sztuk.
Buraczki mogą zaszkodzić zdrowiu
Cała partia produktu Buraczki wiórki została dostarczona do odbiorcy: Lewiatan Holding S.A. Zakład uruchomił procedurę wycofania kwestionowanego produktu z obrotu, a producent poinformował odbiorcę o konieczności pilnego wycofania partii buraczków z obrotu. Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by Buraczki wiórki z partii wskazanej w komunikacie nie były konsumowane przez klientów. Toksyny obecne w pleśni mogą prowadzić nie tylko do zatrucia, ale także do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, chorób wątroby, wrzodów, krwawień w jelitach. Mikotoksyny mogą mieć również niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Z kolei fragmenty szkła mogą poranić układ pokarmowy konsumentów.
gov.pl/fot.GIS