Budki dla ptaków wieszane w podkarpackich lasach

W lasach Podkarpacia rozpoczęło się wieszanie nowych i czyszczenie starych budek dla ptaków. Prace potrwają do końca lutego. Rok temu wywieszono 1,5 tys. nowych budek i przeprowadzono konserwacje 9 tys. istniejących. W tym będą to podobne wielkości. Budki dla ptaków stanowią nieocenioną pomoc dla wielu gatunków ptactwa.
Budki dla ptaków się przydadzą
"Z nowych skrzynek wiosną powinny skorzystać sikorki, dzięcioły, szpaki. Najczęstszymi lokatorami są różne gatunki sikorek" – mówił w rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Leśnik podkreślił, że wspieranie ptaków ma duże znaczenie zwłaszcza na obszarach, gdzie zachwiana jest równowaga przyrodnicza. W nadleśnictwach, gdzie występuje zagrożenie ze strony szkodników owadzich, np. Narol, w poprzednich latach wieszano po 400 nowych i czyszczono średnio 1,5 – 2 tys. starych budek.
Z czego wykonane są budki dla ptaków?
Jak zaznaczył rzecznik, sztuczne dziuple dla ptaków powinny być wykonywane z surowego drewna iglastego; bez dodatków z blachy, plastiku czy płyty pilśniowej. Ptaki niechętnie lęgują w otoczeniu syntetycznych materiałów. Ochronie dziuplaków służy też pozostawianie starych drzew z dziuplami.
Każdy gatunek preferuje inną średnicę wlotu do budki. "W przypadku sikorek jest on nie większy niż 3, a szpaków 5 cm. Kowaliki potrafią zamurować błotem większy otwór, dopasowując go do swoich wymiarów. Z kolei krętogłów jest zdolny do wyrzucenia nawet szpaka z budki i zasiedlenia jego gniazda" – wyjaśnił rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.
Budki dla ptaków montowane i konserwowane są też dla większych ptaków, np. sów, oraz dla żyjących w leśnej głuszy nietoperzy, m.in. borowca wielkiego, nocka dużego czy kilku gatunków mroczków. "Nierzadko zdarza się, że ptasie domki są zasiedlane przez popielice, myszy leśne, dzikie roje pszczół, osy i szerszenie" – dodał Marszałek.
W jego ocenie, za kilka miesięcy w lasach Podkarpacia będzie można już obserwować nowych lokatorów leśnych osiedli.
Czytaj także: Wina musujące – co powinno się wiedzieć o Prosecco, Lambrusco czy Cava?
PAP/jac/fot. pixabay