Talk icon

Informacje

17-06-2021

Autor: Monika Faber

Bryłka: Zakaz chowu klatkowego to cios w cały sektor hodowlany

Bryłka

Parlament Europejski liczbą aż 558 głosów przyjął rezolucję w sprawie inicjatywy organizacji antyhodowlanych Koniec Epoki Klatkowej. Efektem tej decyzji może być wprowadzenie na terytorium Unii Europejskiej zakazu chowu i hodowli zwierząt w klatkach już w 2027 roku. Może być to koniec europejskiego rolnictwa w znanej nam formie. Jak zauważa Anna Bryłka z Konfederacji, zakaz lub ograniczenie hodowli w UE będą skutkowały przenoszeniem tej produkcji poza Europę. Pomysły pseudoekologów uderzą w cały europejski sektor hodowlany.

Bryłka ostrzega przed zakazem chowu klatkowego

Koniec Epoki Klatkowej to inicjatywa autorstwa Compassion in World Farming. Sam dokument wspierany był aktywnie przez szereg polskich organizacji zrzeszających aktywistów. Celem inicjatywy jest wezwanie Komisji Europejskiej do przedstawienia propozycji przepisów zakazujących stosowania klatek w hodowli kur niosek, kur niosek hodowlanych, młodych kur, brojlerów, królików, przepiórek, kaczek, gęsi oraz macior. Jak zauważa Anna Bryłka z Konfederacji, pomysły pseudoekologów uderzą w cały europejski sektor hodowlany.

Każdy zakaz lub ograniczenie hodowli w UE będą skutkowały przenoszeniem tej produkcji poza Europę. Cena nadal jest kluczowym czynnikiem przy wyborze artykułów rolnych, a te z Ukrainy czy Ameryki bez wszystkich norm będą tańsze. Udział jaj klatkowych wynosił w Polsce w 2020 r. - 81,1%. Polska jest szóstym co do wielkości. Producentem jaj w UE i odpowiada za 9% podaży jaj na unijnym rynku. Proponowany zakaz chowu klatkowego to cios w cały sektor hodowlany w UE. To ogromne straty dla polskiego rolnictwa i wzmocnienie konkurencji spoza UE. Dlaczego Janusz Wojciechowski nie broni rolników?

– pyta polityk na Twitterze.

Podobne informacje płyną z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Zlikwidowany chów klatkowy kur w Europie i innych państwach rozwiniętych nie zmniejszy światowego pogłowia kur nieśnych, które znoszą w ten sposób jaja. Stanowiska klatkowe eliminowane w krajach bogatszych natychmiast zostaną zastąpione instalacjami w krajach biedniejszych.

Czytaj więcej: Chów klatkowy kur niosek nie zniknie mimo likwidacji w Europie

tt.fot.fb

swiatrolnika.info 2023