Brojlery – wpływ odległości transportowej i klimatu na wydajność

Naukowcy przyjrzeli się wpływowi odległości transportowej na komercyjne kurczęta brojlery w odległości od 15 km do 90 km. W badaniach przeprowadzonych w Brazylii oceniano temperaturę, wilgotność względną i wskaźnik komfortu ECI-entalpii ładunków handlowych kurcząt brojlerów na dystansach 15 km i 90 km w okresie letnim i zimowym (deszczowym i suchym) oraz ich wpływ na różnicę masy ciała, śmiertelność i częstość występowania siniaków.
Brojlery – badania brazylijskich naukowców
Długotrwały niedobór wody i paszy skorelowano ze spadkiem ilości mięsa przy uboju, a czynniki związane z pojazdem, takie jak wibracje, uderzenia i hałas drogowy, również stanowią istotne źródła stresu, które w konsekwencji powodują utratę parametrów plonu. Ponadto zmiany warunków klimatycznych podczas transportu, takie jak zmiany temperatury, wilgotności względnej i przepływu powietrza w ładowni, są ważnymi stresorami wpływającymi na brojlery.
Konsekwencje czynników mikroklimatycznych są prawie zawsze opisywane jako funkcja wydajności brojlerów przy uboju, takich jak wydajność tuszy (ilość mięsa) i jakość tuszy (np. obecność siniaków). W analizach uwzględniono również i oceniono stopień kompromisu w zakresie komfortu cieplnego wpływającego na brojlery podczas transportu. Zdaniem naukowców, można to wykorzystać jako kryterium wyboru i ulepszenia powszechnych praktyk podczas czynności przed ubojem, takich jak krytyczny czas wyłapywania i załadunku, określanie gęstości brojlerów na skrzynię i zwilżanie ładunku.
Celem badań była zatem ocena mikroklimatu dostaw handlowych kurcząt brojlerów przewożonych na różne odległości w porze deszczowej i suchej oraz wpływu mikroklimatu na masę rzeźną, utratę masy ciała, śmiertelność i występowanie siniaków na tuszach brojlerów z uwzględnieniem pozycji skrzyni.
Czytaj też: Import drobiu – Filipiny utrzymują zakaz na brazylijskie mięso
Brojlery – wpływ transportu i mikroklimatu na wydajność kurczaków
Pod względem komfortu pora deszczowa była najbardziej krytycznym okresem dla transportu brojlerów, skutkując najwyższym ECI. Na przykład w porze deszczowej i na dystansie 90 km najwyższa ECI znalazła się w strefie śmiertelnej. Kurczęta brojlery wykazywały większą różnicę masy ciała podczas transportu na większe odległości, ale pozycje w klatkach z wyższą wartością ECI w ładunku nie odzwierciedlały znaczącej utraty masy ciała i śmiertelności.
Zatem mikroklimat obciążenia może zagrozić dobrostanowi kurczaków brojlerów, niekoniecznie obniżając produktywność brojlerów. Interakcja między porą roku a odległością nie miała wpływu na występowanie siniaków na tuszach. Prawdopodobnie ta częstość może być związana z zarządzaniem brojlerami w okresie rozrodczym. Wydajność kurczaków brojlerów podczas transportu może być również związana z warunkami drogowymi, ponieważ trudno jest ocenić rzeczywisty wpływ pór roku i odległości na dobrostan zwierząt.
poultryworld.net/fot.Wikimedia