Talk icon

Informacje

29-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Branża turystyczna – kryzys zmusił ministrów do kluczowej rozmowy

Branża turystyczna

Branża turystyczna znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19. Z tego powodu odbyło się posiedzenie wysokiego szczebla ministrów ds. turystyki z państw UE.

Branża turystyczna – problemy i rozwiązania w czasie pandemii

Politycy wspólnie wymienili się doświadczeniami związanymi z pandemią. Omówiono problemy, z jakimi boryka się branża turystyczna, ale również podjęto dyskusję na temat perspektyw na bezpieczny powrót Europejczyków do podróżowania. W rozmowach wziął także udział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Wymiana dobrych praktyk zaprocentuje w walce ze skutkami epidemii. Potrzebny jest jednolity dokument Komisji Europejskiej dotyczący turystyki, określający wsparcie dla sektora na szczeblu unijnym

– przekonywał polityk.

Branża turystyczna – polska Tarcza Antykryzysowabranza turystyczna podroz

Gut-Mostowy podkreślił, że w tym trudnym czasie państwa powinny wspierać przedsiębiorców, pamiętając również o poszanowaniu praw konsumentów. Polityk zaznaczył również, że Komisja Europejska powinna podkreślić informację dotyczącą wydawania podróżnym voucherów, zamiast zwrotu kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu branża turystyczna powinna znaleźć się w nieco lepszej sytuacji.

W Polsce przyjęliśmy plan gospodarczy w postaci Tarczy Antykryzysowej. Wprowadza ona pakiet rozwiązań, które mają na celu ochronę polskiego państwa i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Opiera się na pięciu filarach, które zakładają: ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorców, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz inwestycje publiczne. Efektem dzisiejszego spotkania jest decyzja o utworzeniu nieformalnej platformy wymiany informacji. Dobre praktyki oraz wymiana informacji mają w obecnej sytuacji wyjątkowe znaczenie

– powiedział Gut-Mostowy.

Branża turystyczna – działania legislacyjne

Polska podjęła szereg działań legislacyjnych, których celem było złagodzenie skutków pandemii koronawirusa. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, dzięki specustawie dot. walce z COVID-19 z 2 marca organizatorzy turystyki mogą uzyskiwać zwrot wpłaconych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny za imprezy turystyczne, od których odstąpiono lub które zostały rozwiązane z przyczyn bezpośrednio związanych z wybuchem epidemii. Ponadto za sprawą specustawy z 31 marca, która składa się na Tarczę Antykryzysową, przedsiębiorcy, w tym z branży turystycznej, mogą korzystać m.in. z: ulg w należnościach, w tym udogodnień w płatnościach podatków i składek ZUS, instrumentów na rzecz poprawy płynności finansowej firm, czy rozwiązań dla firm zmuszonych do przestojów. Ministerstwo Rozwoju poinformowało również o regulacji w pakiecie osłonowym, która ma na celu opóźnienie skutków odstąpień od umów o udział w imprezie turystycznej, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2. Rozwiązanie umowy o imprezę turystyczną będzie więc skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni. Takie rozwiązanie ma szanse ochronić sytuację finansową organizatorów turystyki, przesunąć ewentualne niewypłacalności tych podmiotów i rozłożyć je w czasie.

Ponadto turysta, który odstąpił od umowy w związku z wybuchem pandemii, będzie miał prawo do skorzystania ze specjalnego vouchera. Dzięki niemu w ciągu roku od dnia, w którym miała odbyć się impreza turystyczna, będzie mógł wziąć udział w innej. Voucher ma umożliwić istotną zmianę warunków pierwotnej, umowy między stronami, poprzez wskazanie np. nowego miejsca destynacji czy czasu odbycia podróży. Takie rozwiązanie ma być korzystne zarówno dla branży turystycznej, jak i dla samych klientów.

Czytaj także: Wsparcie dla rolników w dobie pandemii. Komunikat Komisji Europejskiej

gov.pl/pxhere.com

swiatrolnika.info 2023