Talk icon

Informacje

20-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Borówki – aktualna sytuacja na światowych rynkach

Borówki

Rynek borówki jest zdominowany głównie przez Peru i RPA. Szczególnie borówki peruwiańskie są dostępne na wszystkich kontynentach. Pierwsze dostawy ponownie docierają do Chin, a teraz, gdy sezon w Europie i Ameryce Północnej dobiega końca, przejmują je owoce z tego kraju Ameryki Południowej. Niezwykłe jest jednak to, że coraz więcej rynków południowoamerykańskich wchodzi na światowy rynek.

Borówki – niedobór owoców pomimo większej podaży w Holandii

Ameryka Południowa i RPA to obecnie najważniejsi dostawcy borówki amerykańskiej na rynku. Według holenderskiego importera warto zauważyć, że coraz częściej pojawiają się nowe kraje produkcyjne:

Na przykład w Ameryce Południowej, oprócz krajów o ugruntowanej pozycji, takich jak Peru, Chile, Urugwaj i Argentyna, coraz więcej borówek pochodzi z Brazylii i Kolumbii. Jakościowo te owoce należą do grupy średniej. W Afryce obserwujemy wzrost wolumen pochodzący z Namibii i Zimbabwe.

Według niego sytuacja rynkowa jest bardzo dobra.

Peru i większość innych krajów ma wyższą produkcję niż w poprzednich latach, ale w ostatnich tygodniach na rynku wystąpił niedobór, a popyt osiągnął bardzo wysoki poziom. Niedobory stają się nieco mniejszym problemem, ponieważ ceny są wysokie, a popyt spada, ale nadal możemy mówić o ponadprzeciętnej cenie. Peru osiągnęło obecnie szczyt pod względem wielkości, w wyniku czego przeprowadza się więcej kampanii promocyjnych, zwłaszcza w przypadku formatów opakowań od 400 do 750 gramów, przy czym standardem jest 500 gramów. To bardzo dobra zmiana, ponieważ oznacza, że ​​akcje szybko idą. W ramach regularnych programów, w szczególności niemieckie supermarkety również coraz częściej przechodzą z opakowań 125-gramowych na 200-gramowe

– dodaje importer

Borówki – mocny rok dla krajowej produkcji w Niemczech

W Niemczech sezon krajowy dobiegł końca prawie wszędzie. Tylko w niektórych miejscach nadal dostarczane są małe ilości. Obecnie Peru dominuje podaż, ale obecne są także RPA i Argentyna. Argentyna miała dobre zbiory, ale z powodu braku zdolności przewozowej spowodowanej pandemią, ilości powoli docierają na rynek europejski, mówi importer. Popyt ze strony handlu detalicznego nie jest tak duży, a w ofercie są głównie opakowania 200 i 300 gramowe, zamiast 500 gramowych.

Produkcja krajowa spadła nawet o 40 procent poniżej średniej w niektórych obszarach z powodu braku pracowników sezonowych i szkód spowodowanych mrozem. Ze względu na pozytywny wpływ borówek na system odpornościowy, sprzedaż została dodatkowo pobudzona przez pandemię koronawirusa. Po części z tego powodu sezon również zakończył się nieco wcześniej niż zwykle. Na koniec warto zauważyć, że borówki coraz częściej stają się produktem całorocznym w Niemczech.

Czytaj też: Niemieckie borówki amerykańskie z dobrym rokiem gospodarczym

Borówki – sezon już się zakończył we Włoszech

Włoski sezon na borówki już się zakończył. Obecnie większość borówek na rynku włoskim pochodzi z Peru.

Ważny handlowiec z północnych Włoch, który zamknął sezon we wrześniu, twierdzi, że włoska produkcja rośnie z każdym rokiem. Coraz większy nacisk kładzie się również na jakość, na odmiany o większych rozmiarach i dłuższej trwałości:

W sezonie 2020 plony z hektara były średnie, a ceny również zadowalające. W zależności od okresu, wielkości i jakości wahały się od 6 do 12 euro za kilogram. Na początku sezonu w maju a w czerwcu wystąpiły problemy ze znalezieniem pracowników z powodu koronawirusa, ale potem sytuacja się ustabilizowała Na północy Włoch w szklarniach uprawia się różne rodzaje borówek, aby zbiory rozpoczęły się w połowie maja.

W Kampanii sezon borówkowy zakończył się w sierpniu.

Z pewnością był to dobry rok, ale nie należy się nim zachwycać. Zebrano dobre ilości przy średniej cenie 4-5 euro za kilogram Obecnie rynki hurtowe sprzedają peruwiańskie borówki klasy I za około 15 euro za kilogram

– mówi handlowiec.

Borówki – import z Peru ponownie dostępny na rynku chińskim

Pierwsze borówki są już dostępne na rynku chińskim. W tej chwili nadal przybywają drogą powietrzną, ale za kilka tygodni pojawią się pierwsze kontenery chłodnicze płynące drogą morską. Niektórzy chińscy eksporterzy twierdzą, że owoce są w tym roku gorszej jakości, ponieważ większa liczba mniejszych firm z Ameryki Południowej może sprzedawać swoje produkty w Chinach i nie zawsze są one odpowiedniej jakości. Z powodu tej różnicy w jakości sprzedaż nie idzie tak dobrze, jak w zeszłym roku. Nie dotyczy to jednak niektórych dużych firm, które już zdobyły reputację na rynku chińskim. Sprzedaż idzie im dobrze. Dlatego kilku głównych graczy zwiększyło swój eksport do Chin.

W tym roku średnia cena borówek importowanych jest nieco wyższa niż w poprzednim, ponieważ plantatorzy dużo oczekują od rynku chińskiego i proszą o wyższe ceny. Więksi eksporterzy również żądają wysokich cen, ale na stabilnym poziomie. Po raz pierwszy w tym roku peruwiańskie borówki przybywają również na Tajwan. Pierwsze kontenery chłodnicze z jagodami wyruszyły na początku października. Jednak większość eksporterów koncentruje się na Chinach kontynentalnych.

Borówki – perspektywy zmienione ze względu na niskie temperatury w RPA

Produkcja borówki jest mniejsza niż początkowo przewidywano z powodu niskich temperatur w północnych regionach kraju. Firma Berries ZA oszacowała zbiory w tym sezonie na około 23 000 ton, z czego 17 000 przeznaczono na eksport. Teraz te perspektywy zostały zrewidowane do 22 000 ton, przy znacznie niższym eksporcie. Do 41 tygodnia wyeksportowano 3703 tony owoców, z Wielkiej Brytanii i Holandii jako głównych odbiorców. Sezon na borówkę południowoafrykańską osiągnie swój szczyt w ciągu najbliższych dziesięciu tygodni.

freshplaza.com/fot.Pixabay/Pxhere

swiatrolnika.info 2023